BGŻ BNP Paribas podnosi opłaty! Czy można tego uniknąć?

Finanse Dołącz do dyskusji
BGŻ BNP Paribas podnosi opłaty! Czy można tego uniknąć?

Połączenie dwóch banków zaowocowało powstaniem BGŻ BNP Paribas. Zmieniają się też opłaty, ale na to klienci nie muszą się godzić.

Nie trzeba być klientem żadnego z dwóch wymienianych w tym artykule banków, żeby wiedzieć że w ich temacie coś się dzieje. O fuzji wiemy chociażby z reklam telewizyjnych. Sama strona internetowa „nowego” banku BGŻ BNP Paribas mówi, że do połączenia doszło już we wrześniu 2014, natomiast prawna finalizacja a także ustalenie jednolitej nazwy to działania przypadające kolejno na 30 kwietnia oraz 29 czerwca 2015.

Dla klientów jest to dość duża zmiana, więc warto zapytać – czy poza nazwą zmieni się coś jeszcze? Z ogólnodostępnych informacji możemy wywnioskować, że nie, chociażby ze względu na poniższą adnotację z witryny www.bgzbnpparibas.pl:

Obecne numery kont bankowych, karty, numery PIN, hasła i loginy do bankowości elektronicznej pozostają bez zmian, a zawarte umowy pozostają w mocy.

Wywnioskować więc można, że dla klientów nic się nie zmienia, w związku z czym nie mają oni podstaw np. do rozwiązywania umów. Oczywiście, w cytowanej informacji nie ma mowy o tym, że warunki umowy nie ulegają zmianie bądź nie można jej rozwiązać, jeżeli wyrazi się taką wolę.

Zamknięcie prowadzonego rachunku w banku nie powinno być problemem – rzadko kiedy wiążą się z tym np. kary umowne, chyba że mieliśmy podpisane terminowe umowy – w takim przypadku możemy mieć problem np. z uzyskaniem pełnej kwoty odsetek. Jest to przykład inny, niż np. rozwiązanie umowy z siecią Vectra, gdy ta zmieniła swój regulamin – tutaj klienci otrzymali nieczęstą możliwość „darmowego” odejścia od firmy.

Mimo to, postanowiliśmy przyjrzeć się ewentualnym zmianom i temu czy zrezygnowanie z połączonych sił francusko-holenderskiej bankowości będzie opłacalne dla klientów. Skłoniły nas do tego między innymi doniesienia medialne o podniesieniu opłat, między innymi za wewnętrzne przelewy.

Jak donosi Wyborcza, od dnia 3 sierpnia 2015 wszyscy klienci posiadający konta firmowe muszą płacić kwotę 1 zł za przelewy wewnętrzne, czyli takie wykonywane różnymi kontami w tym samym banku. Dla wielu może to być zmiana bardzo uciążliwa.

Przykładem jest sytuacja, w której wymieniając walutę dokonujemy przelewu z jednego rachunku na drugi. Jeśli uzyskujemy dochody np. w euro i otrzymujemy je na konto, by później zamienić pieniądze na złotówki i przelać je na osobny rachunek – każda taka transakcja stanie się kosztowna. Niektórzy przedsiębiorcy wyliczyli, że w skali roku stracą około 1000 zł za coś, co do tej pory było darmowe.

Czy w związku z powyższym można odstąpić od umowy z bankiem i szukać oferty gdzie indziej? Aby sprawdzić, czy takie działanie jest możliwe, rozmawialiśmy z konsultantem banku BGŻ BNP Paribas. Przede wszystkim dowiedzieliśmy się, że jest to zależne od warunków umowy. Rzeczywiście, warto dokładnie przejrzeć porozumienie i sprawdzić, czy godziliśmy się na ewentualne zmiany.

Okazuje się jednak, że – inaczej niż w przypadku np. dostawcy internetu, telefonu czy telewizji – bank raczej nie pobiera dodatkowych opłat za rezygnację z usług. Taką informację uzyskaliśmy od konsultanta BGŻ BNP:

Bank nie pobiera opłat za wypowiedzenie umowy, może być natomiast naliczona opłata za prowadzenie rachunku w okresie wypowiedzenia. Standardowo przy zmianie oferty każdy Klient jest informowany o tym w jakim terminie może zamknąć rachunek lub złożyć sprzeciw odnośnie nowej oferty co skutkuje automatycznym zamknięciem rachunku w dniu kiedy zmiana oferty wchodzi w życie.

Co więcej, każdy klient, którego dotyczyły wprowadzane zmiany, powinien być o nich odpowiednio wcześnie powiadomiony. Informacja taka powinna przyjść tradycyjnym listem lub pocztą elektroniczną – zależnie od wybranej wcześniej formy kontaktu. Wraz z wykazem zmian, załączona powinna być wiadomość o możliwości rozwiązania umowy, a także sposób w jaki można tego dokonać.

Jeżeli bank zaskoczył Was zmianami, o których wcześniej nie informował – warto rozważyć podstawy prawne takiego działania. Być może przedsiębiorstwo wcale nie powinno pobierać dodatkowych, niespodziewanych opłat. Zalecamy dokładne zapoznanie się ze swoimi umowami i porównanie ich z bieżącymi należnościami za prowadzenie rachunków.

Problemy z bankami lub egzekwowaniem warunków z podpisanych umów, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: shutterstock.com