Co musisz wiedzieć przed wyjazdem na wakacje?

Gorące tematy Codzienne Zakupy Dołącz do dyskusji (2)
Co musisz wiedzieć przed wyjazdem na wakacje?

Wybierając się na wakacje, warto wiedzieć czego powinniśmy dopełnić, by czuć się na nich bezpiecznie i komfortowo.

Nadchodzi czas wakacyjnych wyjazdów, urlopów, odpoczynku, odwiedzin rodziny, itd. Wiele osób uda się w podróże, na wyprawy turystyczne, zamieszka w różnych miejscach, wraz z przyjaciółmi lub samotnie. Warto się jednak zastanowić co warto wiedzieć lub co sprawdzić przed wyjazdem na wakacje.

1. Jeśli jedziesz na wakacje do miejsca, którego nie znasz i nie jesteś osobą, która lubi spontan i wyzwania, to sprawdź je dokładnie. Jeśli jest to egzotyczne miejsce, to sprawdź, jaka jest tam kultura, jakie obowiązują zasady – w niektórych miejscach za żucie gumy można zostać ukaranym mandatem, a za publiczne całowanie wylądować w więzieniu. Dowiedz się o miejscu, gdzie będziesz spać, gdyż nie zawsze ilość gwiazdek hotelu za granicą odpowiada normom przewidzianym u nas. Warto wiedzieć także, czy na miejscu będziemy zdani na siebie i sami będziemy organizować czas, czy też można liczyć na opiekę rezydenta.

2. Przy sprawdzaniu klasy hotelu lub pensjonatu dowiedz się o standard pokoi, czy będą tam łóżka dla całej rodziny. Problemy mogą być, jeśli jedziecie przykładowo w 4 osoby, z czego 2 to dzieci ale nastoletnie, a w pokoju przygotowane zostaną małe łóżeczka dla dzieci lub dostawki. Sprawdź ile i jakie posiłki będą przysługiwały, a także, kiedy będą serwowane. Może się zdarzyć, że wracając z wycieczki, będzie już po godzinach wydawania obiadokolacji i nie załapiecie się na posiłek. Jeśli to ciepłe kraje, to koniecznie dowiedz się, czy będzie dostępna klimatyzacja i lodówka. Nic tak nie psuje pobytu jak zbyt gorące powietrze w pokoju – trudno się zasypia i źle wysypia, a także psujące się zakupione pokarmy – roztapiające się czekoladki i ciepłe napoje, które zwykle lepiej smakują schłodzone.

3. Sprawdź dokładny adres, dojazd i okolicę hotelu. Czy faktycznie będzie to miejsce położone przy plaży, czy trzeba będzie do niej tuptać przez pół godziny ze wszystkimi akcesoriami potrzebnymi plażowiczowi. To także ważne, czy nie mieści się on przy ruchliwej ulicy lub innym hałaśliwym miejscu, przez które nie będzie można odpocząć czy spać. Ważne też jest to z powodu dojazdu z lub do dworca kolejowego czy autobusowego. Może się zdarzyć, że sporo pieniędzy wydacie na taksówki lub inne środki transportu, by dostać się do miejsc wartych odwiedzenia. Wypożyczenie samochodu może być niezłym rozwiązaniem, ale nie można do tego podchodzić beztrosko. Zwykle nic się nie dzieje, ale bywają też przypadki, w których możemy mieć problemy natury prawnej.

4. Rezerwując miejsce w hotelu przez internet (zwłaszcza w ofercie last minute) warto dokładnie zastanowić się nad wyborem miejsca i terminu, bo w razie rezygnacji może być trudno odzyskać wpłaconą zaliczkę lub opłacony pobyt.

5. Pomyśl o ubezpieczeniu zdrowia swojego i rodziny, bagażu, a także samej wycieczki w razie niespodziewanych kłopotów biura podróży lub przewoźnika. Ubezpieczenie pozwoli także na skorzystanie bez problemów z opieki lekarskiej, gdyż zdarza się, że możemy doznać kontuzji, zaboli ząb, zatrujemy się czymś, a można nawet stracić życie. W takich wypadkach leczenie na własną rękę może być horrendalnie drogie. Przy wyprawach po EU warto wyrobić sobie w NFZ kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego).

6. Postaraj się o odpowiednie spakowanie rzeczy, by te najpotrzebniejsze były na wierzchu plecaka lub w małej, osobnej torebce. Nic nie frustruje tak, jak konieczność szukania czegoś na dnie torby – często ludzie wyrzucają z niej wszystko by dostać się do czegoś ważnego. Pamiętajcie też, że do samolotu nie zabierzecie w bagażu podręcznym zbyt dużych butelek z płynami (nawet jeśli to są bardzo drogie perfumy), napojów, kanapek czy owoców. Można je kupić dopiero w strefie bezcłowej. Podobnie jest z ostrymi przedmiotami, takimi jak choćby scyzoryki, sztućce, pilniczki do paznokci, etc. Walizki warto oznaczyć bardzo wyraźnie jakimś charakterystycznym elementem. Prócz zawieszki z wizytówką można nakleić lub przyszyć kolorową nietypową łatę, dzięki czemu w gąszczu walizek łatwo będzie rozpoznać swoją – inny pasażer może używać dokładnie takiej samej torby! Znam osoby, które malowały na swoich walizkach duże inicjały farbą fluorescencyjną.

7. Miej przy sobie zawsze telefony kontaktowe do hotelu, rezydenta, opiekuna, przewodnika, najbliższej ambasady lub konsulatu, znajomych, firmy przewozowej i organizatora wycieczki. Chodzi o zapisanie tych danych na karteczce i danie ich najbliższym. W przypadku kłopotów lub zgubienia telefonu, gdzie te dane zwykle są, będzie można szybko skontaktować się z potrzebną nam osobą. Koniecznie zrób kserokopie dowodu osobistego, paszportu, innych potrzebnych dokumentów i umieść je w walizce, bagażu podręcznym i miej też przy sobie – w razie zgubienia lub kradzieży prawdziwych dokumentów, będziesz mieć kopie, a to często wystarczy, by móc się wylegitymować lub skutecznie zgłosić kradzież miejscowym władzom.

8. Zastanów się nad tym w jakiej formie chcesz zabrać pieniądze. Czy będzie to gotówka, czy chcesz płacić kartą bankomatową lub kredytową. Gotówka często jest dobrym rozwiązaniem, ale sprawdźcie wcześniej, czy kupno danej waluty w Polsce jest opłacalne. Może się okazać, że lepiej kupić Euro lub Dolary, a wymienić je dopiero na lotnisku lub w kantorze w kraju docelowym. Dzięki takiej operacji można zyskać całkiem sporo, ale też stracić. Pamiętajmy, że gotówkę łatwo ukraść, dlatego warto rozważyć dywersyfikację, czyli prócz pieniędzy zabrać karty płatnicze. W ich przypadku trzeba koniecznie dowiedzieć się w banku, czy korzystanie z nich w danym kraju wiąże się z jakimiś dodatkowymi opłatami – prowizja za wypłaty w bankomacie, przewalutowanie, etc. Sam naraziłem się na koszty, gdy przypadkowo na wyjazd do USA zabrałem kartę MasterCard, przez co moje zakupy przewalutowane były podwójnie, z dolarów na euro i dopiero potem na złotówki. W tym przypadku lepiej byłoby mieć kartę Visa, gdzie przewalutowanie jest bezpośrednio z dolarów na złotówki. Podróżując po Europie lepiej mieć karty MasterCard, bo przewalutowanie jest bezpośrednio z euro na złotówki. Pamiętajcie także o zapisaniu numerów do centrów obsługi klienta, gdyż w momencie zgubienia lub kradzieży karty trzeba ją błyskawicznie zastrzec – niezależnie od pory dnia lub nocy. W przeciwnym wypadku narażacie się na straty finansowe spowodowane nieuprawnionym ich użyciem.

9. Przed wyjazdem do dowolnego kraju koniecznie trzeba sprawdzić, jaka jest w nim sytuacja związana z bezpieczeństwem turystów. W niektórych rejonach toczą się wojny. W wielu na zagranicznych turystów polują terroryści. Są miejsca, gdzie zdarzają się pobicia białych, chrześcijan, a także nie należą do rzadkości gwałty lub porwania białych kobiet. Nie zdarza się to często, ale ryzyko występuje, dlatego lepiej śledzić komunikaty, które podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie.

10. Uważajcie co kupujecie i chcecie przywieźć do kraju jako pamiątkę lub prezent. Może się okazać, że celnicy nie tylko skonfiskują te rzeczy, ale przewóz lub wwóz do Polski niektórych zwierząt, wyrobów, skór, artefaktów może skończyć się sprawą w sądzie i więzieniem. Jest spora lista rzeczy i zwierząt, których posiadanie czy przewóz jest zabronione i może być wzięte za przemyt. Warto też zastanowić się, zanim pomożemy komuś, kto prosi nas o przewiezienie do kraju jakiejś niewielkiej paczki lub pakunku, bo nie ma miejsca w bagażu, skończył mu się limit wagowy, lub ma to być niewielki prezent dla osoby w kraju, która odbierze go z lotniska. Niestety bardzo często zdarza się, że w takiej paczce mogą być narkotyki lub inne zabronione rzeczy i może to sprawić, że pomocny turysta wyląduje w zagranicznym więzieniu, gdzie spędzi długie miesiące lub lata w koszmarnych warunkach. Takie sprawy ciągną się latami, a jak donoszą co jakiś czas media, osobami, które nagabują turystów bywają nawet wyszkoleni agenci służb specjalnych niektórych krajów z Ameryki Południowej czy z Azji. Lepiej dmuchać na zimne i nie być zbyt pomocnym w takich przypadkach.

Masz problemy związane z nieudanymi wakacjami, niesolidnym biurem podróży bądź przewoźnikiem lub dopadły Cię kłopoty za granicą i chciałbyś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.