Coraz większe wymagania banków wobec klientów używających kart płatniczych

Codzienne Finanse dołącz do dyskusji 08.04.2015
Coraz większe wymagania banków wobec klientów używających kart płatniczych

Maciej Lewczuk

Wiele banków kusi nowych klientów kontami osobistymi i kartami płatniczymi, za które nie trzeba uiszczać żadnych opłat. Niestety, aby były one darmowe, trzeba spełnić pewne warunki, niektóre nie są zbyt przyjemne.

Pisaliśmy już o tym, że są banki, które straszą swoich klientów podwyżkami opłat, a nawet brakiem wypłat odsetek z kont oszczędnościowych, ale ostatnio niektóre z nich zaczęły żądać od swoich klientów nieco innych działań, które dotykają osoby chcące używać kart płatniczych bez opłat.

Wiele banków oferuje swoim klientom karty płatnicze, zwykłe bankomatowe, debetowe, a także kredytowe, za których użytkowanie klient nie musi płacić, jeśli spełni pewne warunki. Zwykle warunkiem jest dokonanie w jednym miesiącu pewnej liczby płatności, lub kwota płatności nie powinna być mniejsza niż 100-200 zł (sumarycznie).

Deutsche Bank nieco się chyba jednak zagalopował, bo przekazał klientom informację, że aby użytkowanie kart płatniczych Visa Electron i IQ World MasterCard było darmowe (normalnie 10 zł opłaty, a przy niektórych kontach nawet 35 zł), trzeba wykonać w miesiącu płatności, które sumarycznie muszą przekroczyć kwotę 700 zł. Problemem jest to, że do obrotów nie są wliczane wypłaty z bankomatów, a jedynie płatności dokonane taką kartą. W przypadku wielu klientów są to warunki bardzo trudne do spełnienia.

Jeśli bank zmienia warunki dotyczące opłat i innych działań związanych z kontami, można zrezygnować z posiadania w nim konta, lub negocjować takie warunki. W przypadku, gdy bank stwarza trudności lub wręcz straszy konsekwencjami to warto zgłosić się do naszych prawników, którzy są dostępni stale pod adresem kontakt@bezprawnik.pl, z chęcią pomogą.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com