Jedziesz autem z pijanym kierowcą? Jesteś współwinny wypadkowi

Gorące tematy Moto dołącz do dyskusji (1) 31.07.2015
Jedziesz autem z pijanym kierowcą? Jesteś współwinny wypadkowi

Michał Grązka

Sąd orzekł, że pasażer jadący z pijanym kierowcą w dużym stopniu przyczynia się do wypadku, co prowadzi do odpowiednich konsekwencji.

Pijani kierowcy są wciąż zmorą polskich dróg. Być może jedną z dodatkowych metod zapobiegania takim zachowaniom będzie karanie współodpowiedzialnych. Gdy pasażer będzie odpowiadał za czyn nieodpowiedzialnego kierowcy, być może powstrzyma go od prowadzenia.

Historia, która swój finał miała w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie z wyrokiem z dnia 6 maja 2015 r., I ACa 936/14, rozpoczęła się w maju 2011. Osoba, która była pasażerem pojazdu prowadzonego przez pijanego kierowcę, uległa w czasie tego przejazdu wypadkowi. Skutkiem był kilkumiesięczny pobyt w szpitalu i liczne operacje. Część dolegliwości może występować do końca życia, natomiast dodatkowe problemy rozpoczęły się przy uzyskiwaniu odszkodowania.

Ubezpieczyciel uznał, że w przypadku tego typu wypadku w okolicznościach nie związanych z alkoholem, zadośćuczynienie wyniosłoby wskazane przez sąd 80 tysięcy złotych. Oceniono jednak, że poszkodowany w 50% przyczynił się do spowodowania wypadku, w związku z czym wypłata miała być obniżona aż o 40 000 zł.

Sąd Okręgowy zgodził się z ubezpieczycielem tylko częściowo. Przyznał rację odnośnie tego, że poszkodowany ponosi winę, jednak jedynie w 30% i o tyle powinna być zmniejszona wypłata. Od decyzji tej wpłynęło odwołanie, które ostatecznie rozstrzygnął Sąd Apelacyjny.

Ten ostatni potwierdził, że poszkodowany spożywając z kierowcą alkohol i pozwalając mu na prowadzenie pojazdu jest współwinny wypadkowi, jednak nie na równi z kierowcą, czyli nie w 50%. W związku z tym, podtrzymana została decyzja o 30-procentowym udziale w winie i o tyle zmniejszone zostały świadczenia z odszkodowania.

Ta sytuacja daje kolejny argument na to, że nie należy być obojętnym na pijanych kierowców. Oczywiście, bardziej przemawiająca do rozsądku, niż obniżenie świadczeń powinna być odpowiedzialność za życie swoje, a także innych uczestników ruchu. Jednak dobrze zdawać sobie sprawę, że sąd bierze pod uwagę wszystkie okoliczności i także ci, którzy ucierpieli mogą być współwinni.

Problemy z prawem drogowym lub egzekwowaniem należności od ubezpieczyciela, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.