Kłopotliwi najemcy? Oto jak pozbyć się takich lokatorów

Codzienne Nieruchomości dołącz do dyskusji 20.02.2015
Kłopotliwi najemcy? Oto jak pozbyć się takich lokatorów

Udostępnij

Michał Grązka

Każdy wynajmujący mieszkanie może spotkać się z sytuacją, w której przestanie otrzymywać umówioną kwotę od swojego najemcy. Choć ustawa chroni lokatorów, istnieje droga prawna skutkująca jak najszybszym pozbyciem się ich z domu i z życia.

Po pierwsze, należy zawsze pamiętać o tym, żeby mieć wszystko na piśmie. Każde wezwanie trzeba dostarczać z potwierdzeniem odbioru. Możemy przykładowo przygotować dwie kopie i kazać lokatorom podpisać je, po czym jedną zabrać dla siebie. Jeśli nie mieszkamy w tej samej miejscowości, a chcemy mieć pewność np. dostarczenia wypowiedzenia, pomocne okaże się przesłanie listu z potwierdzeniem odbioru (żółty druk dodany do koperty).

Zanim rozwiążemy umowę, należy poinformować pisemnie najemcę o niespełnianiu jej warunków i fakcie, że jeśli nie dopełni swojej części ustaleń, otrzyma wypowiedzenie. W przypadku nie uiszczania płatności może to być na przykład informacja o ostatecznym wezwaniu do uregulowania kwoty w terminie miesiąca, którego brak będzie skutkował zakończeniem wynajmu i umowy.

Niestety, nawet wtedy nieuczciwy lokator może „zaprzeć się” i zalegać w mieszkaniu. Wtedy pomóc może tylko skierowanie sprawy do sądu, który wyda nakaz eksmisji. Jednak i w tym przypadku niemożliwe jest pozostawienie osoby fizycznej na bruku. Należy poczekać aż gmina znajdzie lokal zastępczy.

Procedura wydaje się dość zawiła, a prawo zdaje się utrudniać wyeksmitowanie problematycznych lokatorów. Jednak kluczem do możliwie szybkiego rozwiązania sprawy jest odpowiednia dokumentacja i umiejętnie przygotowane pisma. Jeśli nie jesteście pewni czy Wasze wezwania są odpowiednio przygotowane lub potrzebujecie skonsultować ich treść, nasi prawnicy dostępni stale pod adresem kontakt@bezprawnik.pl z chęcią Wam pomogą.

Zdjęcia pochodzą z freeimages.com