KNF namawia ubezpieczycieli na spore podwyżki OC i AC

Gorące tematy Codzienne Dołącz do dyskusji (12)
KNF namawia ubezpieczycieli na spore podwyżki OC i AC

Komisja Nadzoru Finansowego zwróciła się do towarzystw, aby rozważyły podwyżki ubezpieczeń OC i AC.

Co roku wielu kierowców dotykają podwyżki ubezpieczeń OC i AC dla samochodów. Nawet gdy liczone są zniżki, to opłaty zwykle rosną, zamiast spadać, co mogłoby oznaczać, że do kas towarzystw trafia co roku więcej pieniędzy. Podobno jednak wypłacane odszkodowania tak mocno nadszarpnęły budżety, że Komisja Nadzoru Finansowego zwróciła się do towarzystw, aby rozważyły podwyżki ubezpieczeń OC i AC.
W apelu do towarzystw ubezpieczeniowych KNF chodzi nie tyle o same podwyżki ubezpieczeń OC i AC, ale o to, że chcąc zaoferować niskie stawki polis i tracąc na wypłatach odszkodowań, podnoszą wysokość składek w innych dziedzinach.

KNF zaleca towarzystwom polskim, jak i zagranicznym, aby dokładnie skalkulowały stawki ubezpieczeń OC i AC, biorąc pod uwagę ryzyko, wysokość wypłacanych odszkodowań, oferowania innych usług, za które nie pobierają opłat (wypożyczenia samochodów zastępczych, odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach, rent, etc.). Mają zostać przekalkulowane wszelkie zniżki przyznawane kierowcom, a dodatkowo ma zostać ustalona stawka minimalna ubezpieczenia.

Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje, że towarzystwa bardzo szybko zastosują się do sugestii przekazanych w liście. Dodatkowym czynnikiem motywującym ma być możliwość nałożenia kar na firmy ubezpieczeniowe, które nie zastosują się do zaleceń. Kary mogą być nie tylko finansowe, ale także dotyczyć cofnięcia pozwoleń na działania w zakresie jednej lub wielu grup ubezpieczeń.

Pełną treść listu do firm ubezpieczeniowych można znaleźć na stronie KNF.

Masz problemy lub wątpliwości związane ze źle naliczonymi lub niewypłacanymi w odpowiedniej wysokości i czasie ubezpieczeniami, a także z odmową wypłacenia należnych świadczeń i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com