Loteria Paragonowa – uwaga na fałszywe domeny serwisu

Gorące tematy Technologie Zakupy Dołącz do dyskusji (6)
Loteria Paragonowa – uwaga na fałszywe domeny serwisu

Loteria Paragonowa już działa, jednak pojawili się pierwsi, którzy chcą przy okazji „dorobić na boku”. Uwaga na nieoficjalne strony promujące akcję.

O Narodowej Loterii Paragonowej pisaliśmy już w osobnym artykule. To bardzo ciekawa inicjatywa, która potrwa co najmniej rok, da obywatelom możliwość wygrania wielu cennych nagród, a Ministerstwu Finansów… dużo cennych danych z zarejestrowanych potwierdzeń fiskalnych. Okazuje się, że zyskają nie tylko uczestnicy programu oraz jego organizatorzy. Pojawili się też dodatkowi „gracze”.

Mowa tu o tych, którzy uprawiają tzw. cybersquatting. O szczegółach tego procederu i wielu paru przykładach pisze Gazeta Prawna. W skrócie – jest to rejestrowanie domen internetowych, które są podobne do znanych adresów. Przykładowo, oficjalna domena Loterii to loteriaparagonowa.gov.pl. Cybersquatterzy natomiast „zasadzają się” na adresy takie jak loteriaparagonowa.pl czy loteria-paragonowa.pl.

Czemu mają służyć takie działania? Oficjalnie jest to promowanie akcji rozpoczętej przez Ministerstwo. W praktyce jednak, to sprytny sposób na wygenerowanie dużego ruchu na założonej stronie internetowej. Dzieje się tak dlatego, że użytkownicy często wpisują adres bez rządowej domeny „gov”, wskutek czego znajdują się na niewłaściwym serwisie o podobnej tematyce. Pomyłkę popełniają też dziennikarze, którzy z rozpędu podają krótszy, czyli niepoprawny odnośnik, wykorzystywany później przez czytelników.

Właściciele stron, które celowo lub nie podszywają się pod właściwą domenę, mogą cieszyć się sporą liczbą odwiedzających. To może im przynieść przychody z reklam, które są masowo wstawiane na tego typu serwisach. Już samo w sobie generuje to spore zyski, nawet jeśli bannery oglądają tylko przypadkowe osoby, które przez pomyłkę zabłądziły w sieci.

Co więcej, często cybersquatterzy starają się wyłudzić dane, udając rzeczywistą usługę, do której są zbliżeni jedynie adresem. W tym przypadku, niewykluczone że za pewien czas w serwisach typu loteriaparagonowa.pl zobaczymy formularze do rejestracji paragonów, których celem będzie tak naprawdę tylko uzyskanie informacji o użytkownikach, przejęcie paragonów czy… inne pomysły ograniczone jedynie kreatywnością „podszywaczy”. Te natomiast mogą być wykorzystywane w dalszych, nielegalnych celach, takich jak sprzedaż danych do baz reklamowych, czy nawet do zawierania różnego rodzaju umów przy wykorzystaniu cudzych personaliów.

Oczywiście, tego typu działaniom można było zapobiec. W tym celu należałoby przy rejestracji popularnej usługi zadbać o to, aby wykupić też podobnie brzmiące domeny. Ministerstwo twierdzi jednak, że byłoby to niepotrzebne wydawanie publicznych pieniędzy. Czy rzeczywiście tak jest? Koszt wykupienia pojedynczego adresu w domenie .pl to kilkanaście złotych, a wydaje się że nie jest tak trudno wymyślić potencjalne pożądane przez cybersquatterów domeny w stylu loteriaparagonowa.pl.

Loteria Paragonowa to akcja ciesząca się ogromną popularnością. Z doniesień wiemy już, że w ciągu kilku dni zarejestrowanych zostało ponad 850 tysięcy wydruków z kas fiskalnych. Nic dziwnego, skoro paragony otrzymuje codziennie prawie każdy z nas, a do wygrania jest m.in. 16 nieopodatkowanych samochodów, a także tablety i komputery. Uważajmy jednak na bezpieczeństwo w sieci – zawsze zwracajmy uwagę na to, czy znajdujemy się na odpowiedniej stronie. Końcówka adresu „gov.pl” to niemal pewny znak, że nie stajemy się ofiarami oszustów.

Fot. tytułowa: shutterstock.com