„Niezależne” bankomaty myślą o podwyżkach. Co na to banki?

Finanse Gorące tematy Zakupy dołącz do dyskusji (1) 01.05.2015
„Niezależne” bankomaty myślą o podwyżkach. Co na to banki?

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Wypłaty gotówki coraz częściej dokonujemy w bankomatach. Coraz więcej banków oferuje dostęp nie tylko do swoich maszyn, ale także innych operatorów. Często także nie pobierane są żadne opłaty za korzystanie z nich. Ma się to jednak zmienić.

Bankomaty wrosły w nasze życie tak mocno, że niektórzy nie wiedzą już gdzie, poza nimi, można wypłacić gotówkę z konta. Mało kto korzysta z tego przywileju podczas zakupów w marketach i nie chodzi do banków. Pomimo niemal powszechnej dostępności terminali do płatności bezgotówkowych, w wielu miejscach warto mieć przy sobie kilka banknotów.

Właściciele niezależnych sieci bankomatów mają dość walki o każdego klienta i obniżania opłat za operacje tylko dla pozyskania partnerów w postaci różnych banków. Chcą podnieść opłaty za korzystanie z ich maszyn, a w przypadku nieakceptowania tego faktu przez instytucje finansowe, które dotychczas z nimi współpracowały, całkowicie odciąć ich klientom możliwość korzystania z bankomatów.

Gdyby ziścił się najgorszy ze scenariuszy, to klienci mogliby bezprowizyjnie korzystać z maszyn należących tylko i wyłącznie do ich banków. W wielu przypadkach byłoby to bardzo kłopotliwe, bo niektóre popularne banki w Polsce nie mają zbyt wielu swoich własnych bankomatów i korzystają najczęściej z sieciowych. Ich klienci mogliby chcieć masowo przenieść RORy do innych instytucji, a to mogłoby spowodować niezłe zamieszanie w branży.

Wyjściem z sytuacji może być zawiązanie przez banki koalicji, w której ich klienci mogliby korzystać ze wszystkich należących do nich bankomatów.

Czytaj też: Darmowa wypłata gotówki z Pekao S.A. w sklepach tylko do końca roku

Liczymy jednak na to, że wszyscy się ze sobą dogadają, a konsumenci nie zostaną postawieni przed faktem ponoszenia większych opłat za korzystanie z bankomatów.

W przypadku, gdy macie jakiekolwiek problemy z bankami, ich bankomatami lub maszynami niezależnych operatorów, zgłoście się do naszych prawników, którzy są dostępni stale pod adresem kontakt@bezprawnik.pl, z chęcią doradzą i pomogą nawet w najtrudniejszych sprawach.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com