Nowy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda – sylwetka

Państwo Dołącz do dyskusji (7)
Nowy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda – sylwetka

Został zaprzysiężony nowy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda – oto jego sylwetka.

Andrzej Duda został zaprzysiężony jako nowy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Nie był on pierwszoplanową postacią partii, z której się wywodzi, czyli PiS, dlatego też postanowiliśmy przybliżyć naszym czytelnikom nieco danych o nim – oto jego sylwetka.

Andrzej Duda przyszedł na świat w Krakowie 16.05.1972 roku. Matka, Janina Milewska-Duda jest profesorem nauk chemicznych, a ojciec, Jan Duda profesorem nauk technicznych. Obydwoje pracują w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 1991 roku Andrzej Duda kończy naukę w klasie humanistycznej w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Krakowie i zdaje maturę. Obecnie w tym liceum uczy jego żona, Agata Kornhauser-Duda.

W 1996 roku kończy studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego i rozpoczyna pracę w Katedrze Postępowania Administracyjnego na tymże uniwersytecie, a w 2001 roku w Katedrze Prawa Administracyjnego w tej samej uczelni. W styczniu 2004 roku doktoryzował się z nauk prawnych. Jego rozprawa nosi tytuł „Interes prawny w polskim prawie administracyjnym”, którą wydano w 2008 roku.

Wykłada prawo administracyjne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a potem przechodzi na bezpłatny urlop (który wypomniano mu podczas kampanii wyborczej), gdyż zaczynał sprawować mandat poselski. Wykładał też w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu.

Od 2000 roku angażował się w politykę, był działaczem Unii Wolności. W 2005 roku rozpoczął współpracę z klubem parlamentarnym PiS i uczestniczył w pracach komisji parlamentarnych jako doradca. Na początku sierpnia 2006 roku został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości na wniosek premiera Zbigniewa Ziobry. Gdy Bronisław Komorowski został prezydentem RP, Andrzej Duda złożył dymisję z tej funkcji, która została przyjęta.

Nie udało mu się zostać prezydentem miasta Krakowa, przegrał w wyborach, ale został radnym tego miasta. Pełnił funkcję przewodniczącego komisji rewizyjnej w stowarzyszeniu Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Z listy PiS, w 2011 roku, został wybrany na posła VII kadencji w okręgu krakowskim. W 2013 roku został rzecznikiem prasowym PiS i sprawował tę funkcję do stycznia 2014 roku. W tym samym roku został eurodeputowanym z ramienia PiS. 6 grudnia 2014 roku, przez radę polityczną Prawa i Sprawiedliwości, została zatwierdzona kandydatura Andrzeja Dudy w wyborach na urząd Prezydenta RP.

W pierwszej turze wyborów zajął pierwsze miejsce, przed starającym się o reelekcję Bronisławem Komorowskim. W drugiej turze zwyciężył także, dzięki czemu został wybrany na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, po czym zrezygnował z członkostwa w PiS i wygasł także jego mandat w Europarlamencie.

Dziś, czyli 6 sierpnia 2015 roku odbyło się zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Masz problemy lub wątpliwości związane z naruszeniem praw Twoich lub kogokolwiek z Twojego otoczenia i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie ze strony andrzejduda.pl