Dodatkowe zarobki na emeryturze mogą prowadzić do jej obniżenia

Gorące tematy Podatki Praca Dołącz do dyskusji
Dodatkowe zarobki na emeryturze mogą prowadzić do jej obniżenia

Osoby, które pobierają emeryturę nie muszą rezygnować z pracy. Powinny jednak uważać, aby zarobki nie spowodowały obniżenia comiesięcznych świadczeń.

Wiek emerytalny jest stałym tematem licznych dyskusji, bowiem kolejni rządzący zapowiadają w tym zakresie zmiany. W związku z modyfikacjami przepisów, wiele osób decyduje się na zarabianie w sposób nie zapewniający świadczeń z ZUS i np. inwestowanie w innego typu fundusze emerytalne. Należy jednak pamiętać jakie ograniczenia czekają na tych, którzy będą pobierali świadczenia państwowe.

Wiele osób aktywnych zawodowo, także na emeryturze nie chce rezygnować ze swojej pracy. Nawet jeżeli nie są już zatrudnieni w zakładzie, w którym przepracowali pół wieku, mogą wciąż dorabiać na własną rękę. Należy przy tym jednak pamiętać, że obowiązują tu pewne limity. Gdy suma takich dodatkowych przychodów będzie zbyt wysoka – emerytura może zostać zmniejszona. Na szczęście, nie w każdym przypadku.

Obawiać nie muszą się bowiem ci, którzy przeszli na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego, ustalonego wieku. W podobny sposób, także większość rencistów może bez obaw dodatkowo zarabiać, bez obaw o zmniejszenie świadczeń. W nieco gorszej sytuacji są jednak wszyscy, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę lub renciści podejmujący działalność objętą ubezpieczeniem społecznym (czyli m.in. umowę o pracę lub o dzieło). Ta grupa musi już uważać na limity.

Ile wynoszą górne kwoty dorabiania do świadczeń? Są one ustalane procentowo, w zależności od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – to ogłaszane jest przez GUS na każdy kwartał – przykładowo w pierwszych miesiącach 2015 roku wynosiło 2579,90 zł.

Bez przeszkód można zarabiać do 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W takiej sytuacji, świadczenia nie zostaną pomniejszone o żadną kwotę. Jeśli jednak poziom dodatkowych dochodów wykroczy poza ten pułap, wypłacanych co miesiąc pieniędzy będzie o tyle mniej, o ile przekroczyło się limit. Jest tu jednak pewna granica, istnieją bowiem maksymalne stawki zmniejszania emerytur i rent, odrębne dla każdego ze świadczeń. Przykładowo, emerytura może być maksymalnie obniżona o ok. 550 zł. Sytuacja ta zmienia się jednak, kiedy dorabiając, przekroczymy kolejny próg – 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wtedy świadczenia zostają całkowicie wstrzymane.

Wszyscy przechodzący na wcześniejszą emeryturę powinni przekalkulować do jakiej kwoty opłaca im się dalsze zarobkowanie, jeżeli chcą osiągać możliwie największe zyski. Jeśli macie wątpliwości odnośnie wstrzymywania lub obniżania świadczeń Waszych lub wypłacanym członkom Waszych rodzin, warto zasięgnąć porady w urzędzie. W spornych sytuacjach pomogą także prawnicy, którzy podpowiedzą na podstawie których umów lub w jakich przypadkach można dorabiać bez obaw. Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać tego typu problemy. Opisz niejasną kwestię pod adres e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.