Od 4 stycznia mandaty za wykroczenia drogowe będą wyższe

Gorące tematy Moto Dołącz do dyskusji (18)
Od 4 stycznia mandaty za wykroczenia drogowe będą wyższe

Niemiła niespodzianka po Nowym Roku dla kierowców. Od 4 stycznia mandaty za wykroczenia drogowe będą wyższe

Zmiany, jakie w tym roku pojawiły się w taryfikatorze mandatów za wykroczenia drogowe, sprawiły wielu kierowcom nieliche problemy. Pisaliśmy o tym już pod koniec kwietnia. Potem było zamieszanie z mandatami z fotoradarów i orzeczeniach Trybunału Konstytucyjnego. Teraz dowiadujemy się o kolejnych zmianach, które nie ucieszą kierowców łamiących przepisy. Od 4 stycznia mandaty za wykroczenia drogowe będą wyższe

Zmiany dotyczą nie tylko kwot, które trzeba będzie uiścić za naruszenie przepisów, ale także ilości punktów karnych przyznawanych za wykroczenia. Zmiany dotyczą między innymi jazdy bez pasów bezpieczeństwa – będzie to kosztowało 300 zł i 4 punkty. Za przewożenie pasażerów, którzy nie zapną pasów, trzeba będzie zapłacić 300 lub 500 zł (w zależności, czy pasów nie zapnie jeden, czy wielu pasażerów).

Za przewóz dziecka bez fotelika zapłacimy 500 zł. Za spowodowanie zagrożenia na parkingu sklepu, firmy, czy dróżce osiedlowej można zarobić 6 punktów. Za jazdę po chodniku lub wzdłuż przejścia dla pieszych przysługiwać będzie 5 punktów i widełki od 350 do 500 zł. Za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych prócz 500 zł wlepią 7 punktów. Za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h kierowca dostanie 10 punktów.

Nieustąpienie podczas skrętu w prawo lub lewo pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po drodze dla rowerów, jezdni można będzie zapłacić od 350-500 zł. Zatrzymanie pojazdu na przejściu dla pieszych i w strefie do 10 metrów przed i za przejściem mandat wyniesie od 200 do 500 zł i wpadnie 1 punkt karny.

Ciekawostką jest to, że jeśli kierowca, który zbierze więcej niż 24 punkty karne zostanie odesłany na egzamin. Jeśli go zaliczy, to nie będzie traktowany tak jak przez utratą prawa jazdy, ale jak młodociany kierowca, czyli będzie na 2-letnim okresie testowym, pisaliśmy o tym w związku ze zmianami w egzaminach na prawo jazdy.

Przypominamy też o kłopotach, w jakie można wpaść, jeśli ktoś ukradnie mandat włożony za wycieraczkę przez policję lub straż miejską.

Masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy z przepisami ruchu drogowego, działaniami policji lub straży miejskiej i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com