Partia wkurzonych frankowiczów? Sprawdzamy program Porozumienia Ruchów Obywatelskich

Państwo dołącz do dyskusji (4) 24.06.2015
Partia wkurzonych frankowiczów? Sprawdzamy program Porozumienia Ruchów Obywatelskich

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Porozumienie Ruchów Obywatelskich to powstała niedawno nowa partia, która przedstawiła swój program.

Na czele nowej partii Porozumienie Ruchów Obywatelskich stanął Tomasz Sadlik, znany niektórym ze Stowarzyszenia Obrony Poszkodowanych przez Banki „Pro Futuris”. Do niedawna walczył on o prawa osób zadłużonych we frankach szwajcarskich do przewalutowania ich po korzystnych kursach.

Założył partię, aby walczyć w imieniu zadłużonych we frankach, ale wszystkich obywateli, którzy chcieliby zmian w wielu dziedzinach życia, uproszczenia wielu procedur, sprawić, by było dla nich bardziej przyjazne. Chce połączyć w jeden organizm grupy obywateli z całej Polski, którzy dotychczas walczyli o dokonanie zmian służących ogółowi w małych miejscowościach, społecznościach, organizacjach. Nie chce też, by udzielali się w Porozumieniu Ruchów Obywatelskich osoby z polityczną przeszłością.

Sadlik chwali się, że niektóre postulaty nowej organizacji są już realizowane. Chodzi o przewalutowanie kredytów we frankach po korzystnych kursach, a także o ustawę o rzeczniku praw klienta na rynku finansowanym.

Kolejne ważne punkty programu partii PRO (Porozumienie Ruchów Obywatelskich) to ustalenie podatku liniowego na poziomie 15 proc. przy jednoczesnym zniesieniu wszelkich ulg. Wnosi także o obniżenie podatków i stworzenie funduszy pomagających przedsiębiorcom zakładającym nowe firmy i przeciwdziałać uciekaniu tychże do rajów podatkowych.

Sadlik wnosi też o to, by wszelkie środki podmiotów publicznych i jednostek publiczno-prawnych znajdowały się NBP lub BGK należących do naszego państwa. Oprocentowanie (obecnie marnowane lub zasilające zagraniczne banki) pozwoliłoby na tworzenie subwencji, dzięki którym można byłoby wspierać budownictwo mieszkaniowe, a zarządzaniem takimi osiedlami powierzone byłoby organizacjom non-profit.

Chodzi też o zatrzymanie emigracji ludzi „na zachód” w poszukiwaniu lepszej pracy i warunków do życia. Dodatkowo chce stworzyć takiego systemu umów o pracę, które sprawiłyby, że tak zwane „śmieciówki” przestałyby być opłacalne dla przedsiębiorców. Może to być choćby roczna ulga podatkowa, którą obejmowani byliby nowi pracownicy w firmach, podobnie jak ma to teraz miejsce w przypadku nowych przedsiębiorców, którzy płacą podatki na preferencyjnych warunkach przez pierwsze dwa lata funkcjonowania firmy.

PRO ma też plan dotyczący rozwiązania takich sektorów gospodarki jak kolejnictwo, kopalnie, etc. Proponuje organizowanie jawnych konkursów na stanowiska zarządzających przedsiębiorstwami, gdzie startowaliby menedżerowie, którzy nie byliby osobami z nadania partyjnego. Dzięki egzaminom okazywałoby się, kto dysponuje wiedzą potrzebną do skutecznego zarządzania danym podmiotem gospodarczym.

Głównym hasłem Porozumienia Ruchów Obywatelskich jest „Oddamy państwo obywatelom”. Czy partia zyska zwolenników, podobnie jak ruch z Pawłem Kukizem na czele, czy opisywana przez nas partia Ryszarda Petru? Czas pokaże. A Wy jak sądzicie, postulaty, które przedstawia PRO, są realne, czy to tylko mrzonki?

Masz problemy związane z administracją czy urzędnikami i chciałbyś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z facebookowego profilu partii Porozumienie Ruchów Obywatelskich