Płaciłeś za naruszenie praw autorskich? Teraz możemy odzyskać te pieniądze

Technologie Dołącz do dyskusji (1)
Płaciłeś za naruszenie praw autorskich? Teraz możemy odzyskać te pieniądze

Trybunał Konstytucyjny karę za naruszenie praw autorskich uznał za zbyt surową. Setki odszkodowań będą mogły być zmniejszone.

W dobie internetu i powielania treści bardzo często naruszane jest prawo autorskie. Przykładowo, możemy przez nieuwagę dopuścić się takiego działania gdy skopiujemy na swoją stronę cudzy artykuł lub grafikę i nie zaznaczymy kto jest autorem. Podobnych przykładów można mnożyć wiele i za większość z nich przyznawane są w sądzie wysokie odszkodowania. W tego typu przypadkach, do tej pory najczęściej zasądzaną karą była trzykrotność normalnego wynagrodzenia za korzystanie z powielonych treści.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23 czerwca 2015 sprawiła, że wyroki sądowe przyznające takie rekompensaty ulegną zmianie. Trzykrotność wynagrodzenia została bowiem uznana za opłatę niekonstytucyjną i zwyczajnie zbyt wysoką w stosunku do rzeczywiście poniesionych szkód.

Jest to informacja szczególnie ważna nie tylko dla przyszłych wyroków, ale też dla tych, którzy już (umyślnie bądź nieumyślnie) dopuścili się naruszenia praw autorskich i zapłacili wysoką sumę. Mogą oni skierować sprawę do ponownego rozpatrzenia. Choć przyjmuje się, że prawo nie działa wstecz, to jednak gdy przepis zostanie uznany za niekonstytucyjny, kodeks postępowania cywilnego daje nam możliwość obniżenia kary, jeśli została ona zasądzona nie dawniej niż pięć lat temu.

Art. 401¹. Można żądać wznowienia postępowania również w wypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie.

Pamiętajmy, że wznowienie postępowania nie oznacza, że kara zostanie anulowana. Jej wysokość będzie ponownie rozpatrzona, w związku z czym naliczone będzie odszkodowanie w kwocie nie trzykrotności wynagrodzenia, a ponownie ustalone na podstawie realnie wyrządzonej szkody. W zdecydowanej większości przypadków zasądzone więc będą zwroty już wpłaconych kar. Jeżeli zdarzyło Ci się więc zapłacić np. za odtwarzanie muzyki bez licencji, publikowanie zdjęć do których nie posiadałeś praw autorskich – rozważ poradzenie się prawnika i skierowanie sprawy do ponownego rozpatrzenia. W sytuacji wysokich kar, można uzyskać zwrot liczony nawet w dziesiątkach tysięcy złotych.

Uwaga – możliwość taka nie dotyczy zawartych ugód pozasądowych, możemy żądać wznowienia jedynie postępowań zakończonych wyrokiem sądowym. Możliwość dotyczy wyłącznie wyroków, które uprawomocniły się po 1. lipca 2010 roku.

Prawnicy zespołu Bezprawnik.pl pomogą Ci w odzyskaniu części tych pieniędzy. Jesteśmy skłonni zaoferować naszą pomoc w tym zakresie nieodpłatnie, zadowalając się dopiero prowizją od wygranej sprawy oraz zwrotem kosztów zastępstwa procesowego od drugiej strony postępowania lub Skarbu Państwa. W zamian zajmiemy się wszystkimi formalnościami, ograniczając Twoją rolę do minimum.

Uwaga, bo czasu jest niewiele. Na wznowienie postępowania mamy czas do 1. pierwszego października 2015, co wynika z przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem formularzy lub adresu e-mailowego kontakt@bezprawnik.pl.

Fot. tytułowa: shutterstock.com