Spędził 11 lat w psychiatryku – dostanie 12 milionów złotych odszkodowania?

Zbrodnia i kara dołącz do dyskusji 14.01.2016
Spędził 11 lat w psychiatryku – dostanie 12 milionów złotych odszkodowania?

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Feliks Meszka bezpodstawnie spędził 11 lat w szpitalu psychiatrycznym, chce 12 milionów złotych odszkodowania.

Wyobrażacie sobie, że na skutek błędnych decyzji trafiacie do więzienia? A gdyby się okazało, że nie spędzicie czasu w więzieniu, ale w zakładzie dla nerwowo i psychicznie chorych? Taki los spotkał starszego człowieka, Feliksa Meszkę, który spędził 11 lat w szpitalu psychiatrycznym. Wyszedł z niego po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich i chce 12 milionów złotych odszkodowania.

W 2004 roku mężczyzna groził swoim sąsiadom, którzy zgłosili sprawę policji, a ta trafiła do sądu. Okazało się, że groził im słowami, które uznano za zapowiedź czynów mogących wpłynąć na ich zdrowie i życie. Wypowiadał się wobec nich słowami: „załatwię cię”, „wytruję cię”. Zatrzymano go i skierowano na badania psychiatryczne. Biegli lekarze stwierdzili, że może on zagrażać sąsiadom.

Feliks Meszka trafił do szpitala dla nerwowo i psychicznie chorych. Spędził tam 11 lat i pewnie siedziałby tam nadal, gdyby nie jeden z pacjentów szpitala, który także był niesłusznie umieszczony w tej placówce i po wyjściu powiadomił o sprawie mężczyzny prawnika i Rzecznika Praw Obywatelskich, którzy zajęli się jego problemem.

Apelacja w sprawie Feliksa Meszki trafiła do Sądu Najwyższego, który zadecydował, że mężczyzna może opuścić szpital. Niestety pacjenta wypisano i od razu ponownie przyjęto na oddział! Ponowne rozpatrzenie sprawy i na jaw wyszło, że decyzję o ponownym zamknięciu mężczyzny podjął nie ordynator szpitala, a lekarz, który zatrudniony był tam w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Mężczyzna jeszcze przed umieszczeniem w szpitalu, nie kontaktował się z rodziną. Po jego wyjściu, gdy sprawę nagłośniły media, zgłosiła się jego bratanica, która chce zająć się 78 letnim wujkiem. Adwokat, który zajął się sprawą Feliksa Meszki, złożył wniosek o przyznanie mężczyźnie 12 milionów złotych odszkodowania. Dodatkowe 300 000 zł ma być zadośćuczynieniem za to, że pod jego nieobecność zniszczono mu mieszkanie, do którego miał wrócić.

Będziemy śledzili losy sprawy o odszkodowanie dla Feliska Meszki i nie omieszkamy poinformować o decyzji sądów, bo zapewne na jednej instancji się nie skończy.

Jeśli masz problemy lub wątpliwości związane z błędnymi decyzjami sądu, biegłych lub lekarzy i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com