Stażyści po studiach otrzymają wyższe pensje i ubezpieczenie

Gorące tematy Praca Dołącz do dyskusji (4)
Stażyści po studiach otrzymają wyższe pensje i ubezpieczenie

Nowelizacja ustawy zakłada płatny urlop, minimalną pensję i ubezpieczenie dla stażystów po studiach.

Ukończenie studiów wyższych niestety nie gwarantuje zatrudnienia. Co więcej, nawet kiedy pracodawca zgodzi się nas zatrudnić w ramach praktyk absolwenckich bądź stażu, nie ma on obowiązku płacić nam z góry ustalonych, minimalnych kwot wynagrodzenia. Zmienić to ma nowelizacja ustawy zaproponowana przez PO.

W myśl nowych przepisów każdy absolwent zatrudniony przez pracodawcę na staż będzie miał ustalone nie tylko maksimum wynagrodzenia, ale też minimum. Wynosić ono będzie 20% obecnego minimalnego wynagrodzenia. W roku 2015 jest to 1750 zł, ale już za rok ma wzrosnąć o kolejne 100 zł.

Co więcej, umowy o staż mają być objęte dodatkowymi obostrzeniami i normami. Każdy absolwent uzyska trzy dni płatnego urlopu. Pracodawca będzie także opłacał ubezpieczenie zdrowotne. W trakcie pracy rola stażysty nie będzie też zmarginalizowania do parzenia przysłowiowej kawy, ponieważ osoba taka ma mieć wyznaczone konkretne obowiązki, a także wskazane umiejętności, jakie nabędzie podczas zatrudnienia.

Minimalna pensja wciąż jest niska, co można łatwo policzyć. Ma być jednak utrzymywana na niewielkim pułapie głównie po to, żeby przedsiębiorcy chcieli zatrudniać niewykwalifikowanych pracowników tuż po studiach, nie płacąc za nich zbyt wiele. Jest jednak trzecia opcja, w której absolwenci otrzymują większe wynagrodzenie, a pracodawcy nie ponoszą związanych z tym kosztów.

Mowa tu o stażu z urzędu pracy. Jeżeli osoba po studiach zatrudni się jako bezrobotna i uzyska staż, to właśnie z urzędem będzie podpisywać umowę. Dzięki temu uzyska około połowę pensji minimalnej, zamiast ustalanych obecnie 20%. Nowelizacja pomoże więc w pewnych skrajnych przypadkach, ale wielu magistrów mimo wszystko z niej nie skorzysta, sięgając po inny, bardziej opłacalny rodzaj stażu.

Szukasz pracy i nie wiesz jaki typ umowy będzie dla Ciebie odpowiedni? Jesteś zatrudniony, ale pracodawca nie wywiązuje się z obowiązków? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.