Stracony dowód zastrzeżesz przez internet

Finanse Dołącz do dyskusji
Stracony dowód zastrzeżesz przez internet

Po kradzieży lub zgubieniu dowodu osobistego warto jak najszybciej go zastrzec. Można to zrobić także przez sieć.

Choć firmy i banki pracują nad skuteczniejszą weryfikacją tożsamości, wciąż możemy uzyskać pożyczkę lub kredyt na podstawie samego dowodu osobistego. Należy więc szczególnie uważać na to, aby nasz dokument tożsamości nie dostał się w niepowołane ręce. To my, jego prawowici właściciele, będziemy figurowali jako kredytobiorcy i to na nas będzie ciążyć obowiązek spłaty, o czym prawdopodobnie dowiemy się dopiero z kolejnych pism z już naliczonymi wysokimi odsetkami.

Największe ryzyko nieświadomego zawarcia umowy pod swoim nazwiskiem mamy w momencie kradzieży lub zgubienia dokumentu tożsamości. Omawialiśmy już do jakiej placówki należy udać się po zgubieniu dowodu. Jednak i to jest fizyczny proces, który zajmie nam chwilę czasu, a zanim zastrzeżemy swoje dane w bankach, możemy już być obciążeni w kilku z nich. Na szczęście, powstają nowe narzędzia pomagające w przypadku potencjalnej kradzieży danych.

Biuro Informacji Kredytowej w swoim serwisie internetowym uruchomiło usługę elektronicznego zastrzegania dowodu osobistego. Oczywiście, najpierw należy założyć konto w serwisie i zarejestrować w nim swój dokument. W przeciwnym wypadku, gdyby blokada była dostępna „od ręki”, prawdopodobnie rozpoczęłoby to falę działań, w których internauci dla „żartu” mogliby nakładać ograniczenia na cudze dowody.

Co daje nam możliwość elektronicznej blokady? Przede wszystkim, informacja o kradzieży od razu trafia do banków. Dzięki temu, znacznie zmniejsza się prawdopodobieństwo podjęcia gotówki na nasze dane osobowe. Oczywiście, w dalszym ciągu należy pamiętać o tym, aby po zastrzeżeniu dokumentu w portalu, wciąż udać się na policję lub do urzędu, a następnie wyrobić nowy dowód.

Jeśli jest już za późno i pieniądze zostały podjęte z wykorzystaniem naszych danych lub obawiamy się, że ktoś wykorzystał je do jeszcze innego celu – reagujmy. W przypadkach, w których ciążą na nas cudze odsetki, czasem niezbędna może być pomoc prawnika. Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół specjalistów który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać także problemy tego typu. Opisz sytuację, w której potrzebujesz wsparcia pod adres kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie pochodzi z shutterstock.com