Powstanie osobny urząd skarbowy dla najbogatszych, ale i asystent podatnika

Państwo Podatki dołącz do dyskusji (1) 07.12.2015
Powstanie osobny urząd skarbowy dla najbogatszych, ale i asystent podatnika

Udostępnij

Maciej Lewczuk

W 2016 roku  powstanie najpewniej osobny urząd skarbowy dla najbogatszych, ale i asystent podatnika dla przedsiębiorców.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy, a nawet tygodni dowiadujemy się o zmianach, jakie czekają nas po 1 stycznia 2016 roku. Zmienią się świadczeniawzrośnie płaca minimalna, ruszy darmowa pomoc prawna, pojawi się opłata audiowizualna, oraz jeszcze wiele innych nowości. Prócz nich możemy liczyć na to, że pojawi się urząd skarbowy dla najbogatszych i asystent podatnika dla przedsiębiorców.

Urząd skarbowy dla najbogatszych

Co oznacza zwrot „dla najbogatszych”? Chodzi o firmy i instytucje, które w ciągu roku zarabiają minimalnie 50 000 000 euro! Do tej pory takich klientów obsługiwało aż 20 urzędów w całej Polsce, lecz teraz będzie to scentralizowane i klientami zajmie się Pierwszy Urząd Skarbowy w Warszawie. Pozostałe urzędy będą miały za zadanie skupić się na klientach, których zarobki są niższe, ale nie mniejsze niż 3 000 000 euro.

Dodatkowo każdym podmiotem gospodarczym zaliczonym do najbogatszych, będzie zajmował się oddelegowany tylko do tego zadania urzędnik, którego rolą będzie pełna obsługa danej firmy. Dodatkowo w okolicy, gdzie jest główna siedziba firmy, zostanie powołany urzędnik terenowy, którego zadaniem będzie kontakt bezpośrednio z firmą i wystawianie niezbędnych dokumentów.

Asystent podatnika

Jeśli chodzi o asystenta podatnika, to będzie to osoba, która po złożeniu wniosku przez przedsiębiorcę w odpowiednim dla niego Urzędzie Skarbowym, w ciągu kilku dni skontaktuje się z nim i doradzi w sprawach wypełniania dokumentów, formy opodatkowania, korzystania z ulg, a także pomoże rozwikłać indywidualne problemy i wątpliwości podatnika. Ważną informacją jest to, że asystent podatnika będzie pomagał przedsiębiorcom, którzy swój biznes prowadzą nie dłużej niż półtora roku.

Mam nadzieję, że asystent podatnika faktycznie pomoże niejednemu przedsiębiorcy, szczególnie w czasach, gdy stawki podatkowe, ulgi, obciążenia i dokumenty mogą być dla wielu osób, które nie są biegłe w sprawach podatkowych, sporym problemem. Do tej pory urzędnicy często doradzali pytającym o nietypowe sytuacje biznesmenom, ale zdarzali się też pracownicy US, którzy ostentacyjnie nie udzielali jasnej i konkretnej informacji, pozostawiając podatnika samemu sobie.

Jeśli prowadząc firmę, masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy związane z urzędami, decyzjami dotyczącymi swojego biznesu i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com