Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty i e-maile od KRUK Inkasso

Technologie dołącz do dyskusji 08.10.2015
Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty i e-maile od KRUK Inkasso

Maja Werner

Otrzymałeś drogą e-mailową wezwanie do zapłaty od Kruk Inkasso z zaległości z tytułu abonamentu RTV? A może znalazłeś takowe w swojej skrzynce pocztowej? To próba wyłudzenia i potwierdza to nawet rzekomy „nadawca” tych wezwań. 

Znany windykator ma problem, ponieważ doczekał się nieuczciwych naśladowców, który w skrzynkach pocztowych naszych czytelników zostawia (niczym ulotki) wezwania do zapłaty. Przykładowe takie pismo wygląda w ten sposób:

pismo

Co więcej, nawet na stronie internetowej windykatora czytamy w osobnym ostrzeżeniu, że naciągacze uskuteczniają korespondencję również za pośrednictwem poczty elektronicznej. Wykorzystują w tym celu e-maile do złudzenia przypominające oficjalne skrzynki firmy. W ramach przykładu wskazano adresy takie jak damian.kaszuba@lpkruk.eu, andrzej.kowalik@kruka.pl, j.kuszyba@pl.kruk.eu, tadeusz.krostka@eu.kruk.pl oraz krzysztof.r@kruksas.pl.

Domeny utrzymane są na serwerach nazwa.pl i jestem przekonana, że na życzenie policji lub stron zainteresowanych rejestrator wyda dane osobowe osób, które dokonały rejestracji. Zakładając oczywiście, że są one prawdziwe. Choć sama firma Kruk w swoim komunikacie informuje, że prawdopodobnie właściciele wspomnianych domen zostali bez swojej wiedzy wykorzystani. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa zostało też już zgłoszone na policję.

Korespondencja e-mail jest o tyle niebezpieczna, że zawiera pliki zarażone wirusem komputerowym. Z tego też względu niewskazane jest otwieranie jakichkolwiek plików od podejrzanych nadawców. Kruk S.A. jako przykład podaje treść jednego z tych maili. Warto mieć to w pamięci, gdyż pewnie nazewnictwo firm będzie się z czasem zmieniało i na tapecie oszustów znajdą się inne firmy windykacyjne.

Szanowni Panstwo,

Ze wzgledu na brak splaty zadluzenia przesylamy przedsadowe wezwanie do zaplaty.

Haslo do zalacznika: wezwanie304


Andrzej Kowalik
KRUK S.A
ul. Wolowska 8
58-100 Wroclaw