W cyrku nie zobaczymy zwierząt?

Codzienne Gorące tematy Zbrodnia i kara dołącz do dyskusji (2) 10.09.2015
W cyrku nie zobaczymy zwierząt?

Maciej Lewczuk

Sejm może wkrótce zadecydować, że w cyrku nie zobaczymy zwierząt.

Walka z wykorzystywaniem zwierząt w przedstawieniach może doprowadzić do tego, że w cyrku nie zobaczymy zwierząt. Od lat zabiegają o to różne organizacje, które mają na celu poprawienie życia zwierząt, od domowych i hodowlanych do egzotycznych.

Tak naprawdę nie chodzi o same przedstawienia, ale o niedolę, jaką według wielu, zwierzęta cierpią podczas ich transportu, tresury, a także przetrzymywania w nienaturalnych dla nich warunkach. W mediach prezentowane są co jakiś czas nagrane przez ekologów i osoby związane z ruchami na rzecz zwierząt, na których widać warunki, w jakich zwierzęta są przetrzymywane.

Do tego dochodzą także ukradkiem sfilmowane procedury i metody stosowane przez treserów, gdzie zwierzęta są, dość delikatnie ujmując, szturchane kijami, straszone batem, czy innymi środkami, które nie należą do delikatnych. Treserzy twierdzą, że to są incydentalne przypadki i dotyczą patologii, która nie dotyczy nikogo, kto pracuje dla dużych, renomowanych cyrków.

Obrońcy praw zwierząt twierdzą, że skoro nawet w zoo nie da się zapewnić wielu zwierzętom warunków zbliżonych do naturalnych, a i tam niektóre z nich nie mają kontaktu z przedstawicielami swoich gatunków, to tym bardziej trudno będzie zapewnić choćby takie warunki zwierzakom „pracującym” w cyrku.

Zmiany w ustawie o ochronie zwierząt mają sprawić, że podobnie jak już ma to miejsce w wielu krajach, europejskich i nie tylko, wykorzystywanie zwierząt do przedstawień cyrkowych będzie zabronione. Dodatkowo zwiększą się kary za znęcanie się i zabijanie zwierząt.

Czy posłom uda się wprowadzić takie ograniczenie? Czy obrońcy praw zwierząt będą mogli się cieszyć? Klauni i akrobaci będą w stanie zastąpić dzieciom występy lwów, koni, słoni czy innych fok?

Masz problemy lub wątpliwości związane ze znęcaniem się ludzi nad zwierzętami lub nie podoba Ci się traktowanie ich przez ludzi i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com