Wybudujesz dom jednorodzinny bez pozwolenia na budowę

Nieruchomości Dołącz do dyskusji (1)
Wybudujesz dom jednorodzinny bez pozwolenia na budowę

Już od końca czerwca każdy będzie mógł wybudować dom jednorodzinny bez pozwolenia – wystarczy jedynie zgłoszenie.

Zmienia się prawo budowlane, dzięki czemu wielu osobom będzie łatwiej postawić własny dom jednorodzinny. Do tej pory trzeba było dopełnić wielu formalności i odczekać swoje, a urzędnik i tak mógł przeciągać i utrudniać sprawę. Można było pójść do sądu i dochodzić swoich praw, ale trwało to co najmniej miesiącami, zanim udało się uzyskać wszystkie zgody i pozwolenia.

Już 28 czerwca bieżącego roku wejdzie w życie nowelizacja prawa budowlanego, która wielu osobom znacznie ułatwi możliwość wybudowania domu jednorodzinnego. Prócz budowy na podstawie pozwolenia, będzie można wybudować dom jednorodzinny na podstawie zgłoszenia, jednakże nie będzie to dozwolone w każdym przypadku.

Pozwolenie będzie znacznie upraszczało procedurę ubiegania się o zgodę na budowę domu. Aby tego dokonać, trzeba będzie wystąpić z wnioskiem i wszystkimi potrzebnymi dokumentami do starosty lub prezydenta miasta i odczekać 30 dni. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, to wnioskodawca otrzyma zgodę. W takim przypadku też nie otrzymamy żadnej formalnej decyzji.

Minusem tego rozwiązania jest to, że zgodę można otrzymać na dom jednorodzinny, a w przypadku bliźniaka lub szeregówki trzeba będzie nadal występować o pozwolenia na budowę. Problemem z uzyskaniem zgody w uproszczonym trybie może być sytuacja, w której planowany dom jednorodzinny może zakłócać dostęp do światła sąsiadowi lub będzie stał zbyt blisko ogrodzenia, innego budynku mieszkalnego, etc.

Oddziaływanie budynku na otoczenie będzie ustalał architekt i jego obowiązkiem będzie umieszczenie tej informacji w projekcie budowy.
Problemem może być sytuacja, w której jakiś organ państwowy zażąda przedstawienia dokumentów na to, że budynek został postawiony legalnie – fizycznie inwestor nie będzie dysponował żadnym dokumentem potwierdzającym ten fakt.
Zezwolenie jest znaczącym ułatwieniem dla wielu osób, gdyż dotychczas procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę były dość zawiłe i dodatkowo ciągnęły się w najlepszym przypadku ponad 2-3 miesiące, a gdy jakiś urzędnik, lub „życzliwy” sąsiad wyraził sprzeciw, sprawa rozpatrywana bywała na wielu szczeblach, a niejednokrotnie znajdowała swój koniec w sądzie.

Nie mniej po takie pozwolenia na budowę nadal będzie musiał występować każdy, kto będzie chciał wybudować domy w zabudowie szeregowej lub bliźniaki. Dodatkowo zmiany wpłyną także na szybkość uzyskania pozwolenia na budowę, jeśli dom jednorodzinny będzie stał na wydzielonej działce i nie będzie możliwości, by utrudniał życie sąsiadom, a także powodował inne problemy. W takim przypadku uzyskanie pozwolenia także powinno być szybkie, czyli formalności nie powinny trwać dłużej niż miesiąc od daty złożenia wniosku. Uzyskanie pozwolenia sprawi, że budowę będzie można zacząć natychmiast po odebraniu dokumentów.

Budowę domu trzeba będzie rozpocząć nie później niż do 3 lat od uzyskania pozwolenia. Przerwa w budowie będzie mogła trwać dłużej niż 3 lata, a do tej pory przy uzyskaniu pozwolenia na budowę zwłoka mogła wynieść maksymalnie 3 lata.

Co ciekawe, od początku 2016 roku, o pozwolenia na budowę będzie można występować poprzez wysyłanie wniosków drogą elektroniczną.
Masz problemy związane z administracją, urzędnikami w sprawach remontów, budowy domu lub budynków gospodarczych i potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com