Wygrana w konkursie małżonka nie jest majątkiem wspólnym?

Podatki Rodzina Dołącz do dyskusji
Wygrana w konkursie małżonka nie jest majątkiem wspólnym?

Chyba każdy marzy o wysokiej wygranej. Czy jednak z prawnego punktu widzenia uzyskaną gotówką trzeba się dzielić?

Niestety, coraz więcej małżeństw kończy się rozwodem. Po jego zasądzeniu dochodzi do podziału majątku. Czasem w związku z tym mają miejsce różne sytuacje konfliktowe. Pisaliśmy już o Niemcu, który dosłownie pociął na pół wszystkie posiadane rzeczy. http://bezprawnik.pl/pewien-niemiec-zbyt-doslownie-potraktowal-podzial-majatku-przy-rozwodzie/ Ta konkretna akcja okazała się co prawda jedynie kampanią marketingową, jednak problem pozostaje – co właściwie trzeba dzielić, a co stanowi majątek osobisty?

Spore wątpliwości może budzić u rozwodników wygrana na loterii lub w konkursie innego rodzaju. Zwłaszcza, jeśli to właśnie nagły przypływ gotówki jest elementem decydującym o rozpoczęciu „nowego życia” i rozstania się z dotychczasowym partnerem. Wtedy najczęściej „szczęśliwiec” chce oddać jak najmniejszą część majątku, natomiast druga strona chce powiększyć swoje zyski. Kto ma rację w takiej sytuacji?

Kodeks rodzinny i opiekuńczy w art. 33 wymienia co konkretnie należy do majątku osobistego małżonków. Opisana tam grupa przedmiotów nie podlega podziałowi i pozostaje przy jej prawowitym właścicielu. W spisie znalazły się także nagrody – zapis, który o nich traktuje przedstawia się następująco:

8) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;

Należy jednak zwrócić uwagę, że podziałowi nie podlegają jedynie nagrody związane z pewnymi osiągnięciami. Jeżeli więc małżonek otrzyma gotówkę lub gratyfikację rzeczową np. za pracę artystyczną lub po udziale w turnieju wiedzowym, jest to bezsprzecznie jego własna zasługa i tak zdobyty majątek należy tylko do niego.

Co więc w przypadku wygranej w Lotto? Nie ma tu mowy o szczególnym osiągnięciu, gdyż jest to gra losowa. W związku z tym, ten kto po zakupie losu stanie się milionerem i postanowi rozpocząć nowe życie, będzie musiał dotychczasowemu małżonkowi oddać m.in. połowę wygranej.

Istnieje jednak prawne uzasadnienie, które można przedstawiać tak, aby mimo wszystko udowodnić, że przychód z loterii należy się tylko jednej stronie. Może się tak zdarzyć w przypadku kiedy np. los lub rachunek telefoniczny z którego został wysłany zwycięski SMS był opłacony z osobistego majątku jednej z osób. Oczywiście, jest to trudne do udowodnienia, jednak są takie sytuacje, w których można zebrać i przedstawić niezbędne ku temu dowody.

Problemy z prawem rodzinnym, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.