Dlaczego na banknotach? Zacznijmy od podstaw: dlaczego w całym zarządzie banku BGŻ BNP Paribas nie ma kobiet?

Gorące tematy Finanse Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (350)
Dlaczego na banknotach? Zacznijmy od podstaw: dlaczego w całym zarządzie banku BGŻ BNP Paribas nie ma kobiet?

BGŻ BNP Paribas od jakiegoś czasu prowadzi moim zdaniem nieprzesadnie mądrą i populistyczną kampanię pt. „Dlaczego na banknotach nie ma kobiet?„. Mariusz Lewandowski zauważył nawet na łamach Bezprawnika, że to taki gimnazjalny feminizm.

Tomasz Laba postanowił z kolei wejść ze nim w polemikę, przekonując, że w gruncie rzeczy jest to dobrze zadane pytanie i nie należy się upierać przy banknotach z królami Polski. Ja osobiście bardziej przychylam się oczywiście do stanowiska Mariusza – mamy długą historię, królowie to bohaterowie, do których każdy nabrał już dystansu i łatwo oceniać ich dorobek. Większość banknotów na świecie ilustruje się zasłużonymi postaciami, przywódcami. Tak, zgadzam się, uważam że bank zrobił taki marketingowy wybieg w kierunku „spróbujmy zagrać na emocjach i przyciągnijmy do siebie kobiety”.

Nie mówię, że polskich banknotów nie można zmienić, umieścić na nich Wawel, Pałac Kultury czy Elżbietę Jaworowicz. Nie widzę jednak racjonalnego powodu, by to robić. Popytałem zresztą kobiety z mojego otoczenia, a otaczam się wyłącznie kobietami rozsądnymi i one też uważają sprawę z kobietami na banknotach za jeden z „problemów pierwszego świata”.

Dlaczego w zarządzie BGŻ BNP Paribas nie ma kobiet?

Podczas, gdy w zupełnie uzasadnionych okolicznościach na polskich banknotach nie ma kobiet, przypadkiem zabrnąłem dziś na strony organizacyjne BGŻ BNP Paribas i oto jak wygląda zarząd banku w Polsce. Podpowiem tylko, że dla ułatwienia pozwolę sobie kobiety pokolorować na zielono:

Prezes zarządu banku – Przemysław Gdański, Jean-Charles Aranda – wiceprezes, Daniel Astraud – wiceprezes, Philippe Paul Bézieau – wiceprezes, Blagoy Bochev – wiceprezes, Przemysław Furlepa – wiceprezes, Wojciech Kembłowski – wiceprezes, Jaromir Pelczarski – wiceprezes, Jerzy Śledziewski – wiceprezes.

No to może rada nadzorcza?

Przewodniczący Rady Nadzorczej – Jarosław Bauc, Wiceprzewodniczący, Członek niezależny Rady Nadzorczej – Jean-Paul Sabet, Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej -Francois Benaroya, Członek Rady Nadzorczej – Stefaan Decraene, Członek Rady Nadzorczej – Jacques d’Estais, Członek Rady Nadzorczej – Michel Falvert, Członek Rady Nadzorczej – Piotr Mietkowski, Członek Rady Nadzorczej – Monika Nachyła, Członek Rady Nadzorczej – Stéphane Vermeire, Członek niezależny Rady Nadzorczej – Mariusz Warych

Znalazłem jeszcze taki podmiot: BGŻ BNP PARIBAS FAKTORING. Sprawdzam:

Paweł Bryła – prezes zarządu, Paweł Nowak – członek zarządu, Tomasz Klabisz – członek zarządu

A jak to wygląda w Raiiffeisen Bank Polska, który niebawem połączy się z BGŻ BNP Paribas?

Piotr Czarnecki – Prezes Zarządu, Maciej Bardan – I Wiceprezes Zarządu, Jan Czeremcha – Wiceprezes Zarządu, Piotr Konieczny – Członek Zarządu, Witold Broniszewski – Członek Zarządu, Werner Georg Mayer – Członek Zarządu, Michael Höllerer – Członek Zarządu

Rafa nadzorcza Raiffeisen:

Johann Strobl (Przewodniczący), Martin Gruell (Zastępca Przewodniczącego), Peter Lennkh, Andreas Gschwenter, Hannes Mösenbacher, Beata Mońka, Krzysztof A. Rozen

Kiepsko to wygląda na tle międzynarodowego zarządu BNP Paribas, gdzie na 13 osób, jest 5 kobiet.

Ktoś chyba wpuścił BGŻ BNP Paribas na minę

W zarządzie BGŻ BNP Paribas nie ma ani jednej kobiety, nie ma ich też w spółce zależnej poświęconej faktoringowi ani w zarządzie wchłanianego Raiffeisen. Zaledwie po jednej kobiecie znajdziemy w radach nadzorczych BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen.

Osobiście uważam, że nie ma w tym absolutnie nic złego. O kompetencji do zarządzania bankiem powinny świadczyć doświadczenie, kompetencje, wola właścicieli w dobieraniu odpowiednich kandydatów. Na pewno nie powinno się dobierać ich przez pryzmat płci, wyznania, orientacji seksualnej czy koloru skóry, choć niestety wiemy, że coraz częściej w poważnych instytucjach są takie, moim zdaniem mocno dyskryminujące tendencje.

Wydaje mi się jednak, że trzeba sobie zdawać pewną sprawę z ironii niektórych działań reklamowych. I tak oto na Bezprawniku nie powinniście (i nigdy nie zobaczycie) oglądać reklam chwilówek, Na Temat byłoby nie do twarzy, gdyby zaczęli reklamować Morliny, BP raczej powinno się trzymać z dala od tematyki mórz czy oceanów, Facebook od urządzeń od anonimowości, Tiger od Powstania Warszawskiego, a bank, który nie ma w zarządach ani jednej kobiety – od akcji równouprawnieniowych.

A jeśli BGŻ BNP Paribas tak bardzo chce widzieć kobiety na banknotach, to cudów nie ma – na pewno z zarządu banku (patrz: premier naszego kraju) łatwiej jest trafić do historii.

[Aktualizacja] Stanowisko BGŻ BNP Paribas:

Oto stanowisko przesłane mi przez rzecznika banku, panią Izabelę Tworzydło:

Szanowny Panie Redaktorze,

nawiązując do Pana materiału Dlaczego na banknotach? Zacznijmy od podstaw: dlaczego w całym zarządzie banku BGŻ BNP Paribas nie ma kobiet?, pragniemy podkreślić, że różnorodność w biznesie jest naturalna i potrzebna, szczególnie w Banku BGŻ BNP Paribas.

W 2016 r. przyjęliśmy Politykę Różnorodności, której celem jest tworzenie i promowanie w Banku środowiska pracy ukierunkowanego na poszanowanie oraz optymalne wykorzystanie potencjału tkwiącego w różnicach pomiędzy pracownikami na rzecz rozwoju Banku. Podpisaliśmy również Kartę Różnorodności i wprowadziliśmy Zasady Zarządzania Różnorodnością.

W Banku BGŻ BNP Paribas kobiety stanowią 71 proc. wszystkich pracowników – to odsetek nieco większy niż w branży bankowej, gdzie ten współczynnik wynosi 68 proc., a 59 proc. osób na wysokich stanowiskach wśród kadry zarządzającej (dyrektor, kierownik) stanowią kobiety.