Zerwał 17 umów z operatorem komórkowym, ale ominą go kary umowne!

Gorące tematy Technologie Zakupy Dołącz do dyskusji (11)
Zerwał 17 umów z operatorem komórkowym, ale ominą go kary umowne!

Kary umowne zapisane w większości umów z operatorami telefonii komórkowej są niezgodne z przepisami.

Zawierając umowę o abonament z operatorem telefonii komórkowej, zazwyczaj klient jest informowany przez konsultanta o ewentualnych karach umownych, które trzeba zapłacić przy zerwaniu warunków tejże umowy. Jak się okazuje, kary umowne w większości przypadków są niezgodne z przepisami!

Pewien przedsiębiorca z Wolsztyna, jak donosi Gazeta Lubuska, podpisał umowę z jednym z operatorów na świadczenie usług telefonii komórkowej dla 17 nowych numerów, wraz z którymi otrzymał telefony za przysłowiową złotówkę. Po pewnym czasie okazało się, że oferta, jaką otrzymał, wcale nie jest tak atrakcyjna, szczególnie w porównaniu z konkurencją.

Mężczyzna postanowił przenieść numery do innego operatora, mimo iż umowa z poprzednim jeszcze nie wygasła. Poprzedni operator zadziałał od razu i naliczył sporej wysokości kary umowne, które pomnożone przez 17 abonamentów dały dość wysoką kwotę i zażądał ich zapłaty. Prawnik przedsiębiorcy sprawdziła wszystkie zapisy dotyczące kar i znalazła zapis, który według niej nie umożliwiał naliczenia kar.

Chodziło o zapis, który mówił o tym, że abonent zapłaci karę za nieutrzymywanie aktywnych kart SIM. Pani prawnik stwierdziła, że to nie na abonencie, ale na operatorze spoczywa obowiązek utrzymania kart w aktywności, a do klienta należy jedynie uiszczanie opłat za ich użytkowanie.

Sprawa trafiła do sądu, który po rozpatrzeniu sprawy i analizie umowy z operatorem orzekł, że doszło do obejścia prawa przez operatora, gdyż to on dysponuje wszelkimi środkami, które pozwalają na utrzymanie karty SIM w aktywności i przedsiębiorca nie zapłaci naliczonej wysokiej kary umownej. Może to oznaczać, że inni klienci, którzy podpisali umowy z takimi samymi klauzulami będą mogli odstąpić od niekorzystnych dla siebie umów. Czy tak się stanie, pokażą najbliższe miesiące.

Chociaż w ostatnim czasie zmieniła się nieco specyfika umów zawieranych z operatorami, którzy zobowiązania do świadczeń przez czas obowiązywania całej umowy uzależniają raczej od czynienia zadość warunkom „ulgi promocyjnej”.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy związane z umowami z operatorami telefonii komórkowej, internetu i telewizji i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com