ZUS ma już swoją aplikację na telefony, choć niestety na razie służy głównie do rozdawania pieniędzy obywatelom

Państwo Technologie Dołącz do dyskusji
ZUS ma już swoją aplikację na telefony, choć niestety na razie służy głównie do rozdawania pieniędzy obywatelom

O mobilnej aplikacji ZUS ptaszki ćwierkały już od kilku lat. Wypatrywałem jej z entuzjazmem. I wreszcie się doczekałem. 

Czekałem na mobilną aplikację ZUS i oto jest – mZUS. PUE ZUS działa nieźle, ale projektowany był już dawno temu i to niestety widać – aplikacja odstaje nieco wyglądem od współczesnych rozwiązań UX i UI – nawet w administracji państwowej. Miałem nadzieję więc, że mobilna aplikacja systemowi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nada nową, nowoczesną powłokę. I tak się faktycznie stało.

Ubolewam natomiast nad tym, że póki co aplikacja pozwala jedynie obsługiwać wnioski socjalne – programy 500 plus i 300 plus. Spodziewałem się, że kiedy już ZUS zawita na mojego iPhone’a, to godzinami będę się mógł delektować tym, jak składki spływają na moje konto emerytalne. Niestety – to się nie wydarzy, a przynajmniej jeszcze nie teraz.

Aplikacja mZUS to póki co głównie 500 plus i 300 plus

Podstawową rolą aplikacji jest możliwość wygodnego składania wniosków o świadczenia 500 plus i 300 plus. Można też monitorować status wypłaty tych świadczeń oraz ogólne informacje na temat tego, co się z nimi dzieje. Aplikacja ma też system powiadomień, który zapominalskim rodzicom przypomni to i owo.

Mnie osobiście póki co najbardziej interesuje jednak funkcja odczytywania wiadomości w PUE ZUS z poziomu aplikacji. To z perspektywy bezdzietnego przedsiębiorcy, który lubi sobie dawać w szyję kolejnymi arkuszami Excela, akurat bardzo przydatne rozwiązanie.

Z tego co widzę, ZUS już teraz zapowiada wprowadzenie niebawem opcji składania wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy oraz „żłobkowe”. Ale drogi Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, nie zapominajcie proszę o przedsiębiorcach, którzy za sprawą aplikacji chcieliby monitorować czy wszystko jest po ich stronie tip-top.

Aplikacja mZUS na telefonach z Androidem oraz iOS

Aplikacja ZUS-u jest ładna, nowoczesna, choć sam proces rejestracji jest bardzo solidnie zabezpieczony, a przez to dość długi (wymagana weryfikacja m.in. przez PUE, dodanie nowego urządzenia mobilnego, a następnie jeszcze e-mailowy kod), ale potem całość procesu logowania można uprościć kodem PIN, a nawet obsługą biometrii.

Fajnie, że wreszcie się ukazała i nie wygląda to źle, ale mam nadzieję, że będzie rozbudowywana o nowe opcje, które przejmą część zadań PUE.