Wbrew powszechnej opinii apteczka nie jest obowiązkowym wyposażeniem większości samochodów – a co jest?

Moto dołącz do dyskusji (27) 14.09.2019
Wbrew powszechnej opinii apteczka nie jest obowiązkowym wyposażeniem większości samochodów – a co jest?

Paweł Mering

Każdy kierowca powinien szczegółowo znać normy prawne, odnoszące się do szeroko pojętego prawa drogowego. Nawet taka prozaiczna kwestia, jak obowiązkowe wyposażenie samochodu, może przysporzyć wielu kłopotów, a także stać się źródłem powstawania wielu mitów. Apteczka samochodowa a prawo.

Apteczka samochodowa a prawo

Nieraz spotkać się można się ze stwierdzeniem, iż apteczka samochodowa jest prawnie wymaganym i niezbędnym wyposażeniem każdego pojazdu. Jest jednak na odwrót, bo w większości wypadków, prawo nie wymaga posiadania apteczki samochodowej.

Apteczka musi się jednak znajdować w autobusie, samochodzie ciężarowym służącym do przewozu osób, samochodzie nauki jazdy i taksówce. Wymóg nie istnieje jednak w odniesieniu do samochodów osobowych, toteż brak apteczki nie poskutkuje żadnymi konsekwencjami dla kierowcy — pomimo tego, że i tak warto ją mieć, by sprawnie udzielić pierwszej pomocy.

Ustawodawca we wypadkach, w których wymaga jej posiadania, mówi o „apteczce doraźnej pomocy”, jednak — w przeciwieństwie do większości państw UE — nie określa się jej zawartości. Można jednak nieformalnie przyjąć, że apteczka samochodowa powinna spełniać normę DIN 13164. Według owej, w apteczce znajdować się musi m.in.: opatrunek indywidualny, zestaw plastrów, chusta opatrunkowa, chusta trójkątna, nożyczki, rękawice, czy koc ratunkowy.

Pozostałe obowiązkowe wyposażenie pojazdu

Wyposażenie pojazdów reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Rozporządzenie reguluje konkretne parametry i statuuje pewne wymogi, jednak można wśród nich znaleźć kilka elementów, które nie są trwale związane z pojazdem. W wypadku samochodu osobowego jest to trójkąt i gaśnica. O ile w wypadku tego pierwszego sytuacja jest oczywista, to warto zatrzymać się przy gaśnicy. Niektórzy twierdzą, że (na przykład) policjant może ukarać kierowcę za posiadanie gaśnicy, której termin ważności upłynął.

Jak ujęto w § 11 ust 14 wskazanego wyżej rozporządzenia, samochód osobowy musi być wyposażony

w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia […]

Przepis nie wskazuje, że gaśnica musi być ważna. Co więcej, funkcjonariusz policji (czy inny organ, prowadzący kontrolę drogową) nie jest w stanie sprawdzić sprawności gaśnicy. Ważne jest również, by gaśnica znajdowała się w miejscu łatwo dostępnym. Przechowywanie gaśnicy na dnie bagażnika może być bowiem podstawą do ukarania mandatem.

27 odpowiedzi na “Wbrew powszechnej opinii apteczka nie jest obowiązkowym wyposażeniem większości samochodów – a co jest?”

    • O ile się nie mylę to nie ma obowiązku dostosowywać do przepisów kraju do którego jedziemy (w zakresie obowiązkowego wyposażenia). Reguluje to konwencja wiedeńska, która podpisana jest przez wiele krajów, w tym Polskę i Niemcy.

      • Tylko że apteczka kosztuje 20zł a dzień użerania się po niemieckich urzędach o swoje prawa z niewiadomym efektem jest wart znacznie więcej. Szczególnie jak ba koniec okaże się że pozostaje nam jedynie droga sądowa.

    • Warto również pamiętać że do uznania, czy gaśnica jest sprawna, uprawniona jest straż pożarna. A takowa może być poproszona przez policję o weryfikację. Tak więc lepiej odrobina pokory zamiast grania bohatera przed policją.

  1. Co do gaśnicy kolega miał kiedyś taką sytuację, nie pamiętam za co go złapali, ale nie jest to ważne w tej sytuacji chodzi o gaśnicę: prosił policjantów żeby mu mandat wystawili za niesprawna gaśnice, że jej termin upłynął, ale Policjant mu powiedział, że właśnie mandat może być za brak a, że jej termin upłynął to nic bo może być sprawna mandat za takie coś mógłby dostać jeśli byłby wypadek a on jej użył bądź nie mógł użyć wtedy biegły sądowy mógłby zlecić badanie sprawności takiej gaśnicy i gdyby była niesprawna dostał by mandat tak nie może

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *