Biała lista podatników VAT – jak dodać rachunek firmowy, by wszyscy klienci nie uciekli od nas do stycznia?

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (369)
Biała lista podatników VAT – jak dodać rachunek firmowy, by wszyscy klienci nie uciekli od nas do stycznia?

Każdy z nas jest troszkę takim urzędem skarbowym. Przynajmniej od niedawna, ale nowe prawo sprawia, że de facto musimy kontrolować rachunki bankowe naszych kontrahentów. 

Biała lista podatników VAT to wykaz podatników VAT, który od kilku dni udostępniony jest w internecie na stronie Ministerstwa Finansów. Ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 r.o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (DZ.U. z 2019 poz. 1018 ).

Problemów z białą listą nie brakuje, na przykład:

Ręczne sprawdzanie kontrahentów z wykazem jest możliwe tylko w przypadku bardzo małych podmiotów. W doskonałej większości wypadków sprawdzanie rachunków odbędzie się automatyczne. Tymczasem proponowana przez MF masowa weryfikacja danych z pliku tekstowego wiąże się z koniecznością codziennego pobierania pliku ze strony.

Jak dodać rachunek firmowy do białej listy podatników VAT?

Jednakże główną konsekwencją jest fakt, że w PIT/CIT nie będziemy mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tej części płatności, którą zapłacimy bez pośrednictwa rachunku bankowego albo na rachunek inny niż w wykazie podmiotów. Co więcej podatnik odpowie solidarnie za zaległości podatkowe kontrahenta do wysokości podatku VAT. Dotyczy to płatności, która nie pójdzie na rachunek podatnika zawarty w wykazie w zakresie transakcji przekraczającej 15 000 zł (szerzej tłumaczy to Katarzyna Pietruszewska we wpisie zalinkowanym powyżej).

To z kolei oznacza jedno – jeżeli czyjegoś poprawnego numeru konta nie ma w wykazie, to nikt normalny nie będzie chciał z tym człowiekiem prowadzić interesów. W tym momencie wielu naszych czytelników z przerażeniem przewertowało rejestr i zaczęło słać rozpaczliwe e-maile do redakcji o treści „Biała lista podatników VAT – nie ma mojego konta„.

Aktualizujemy dane konta firmowego w CEIDG

Jeżeli w wykazie VAT nie figuruje nasze konto, to przyczyny są dwie – albo podczas rejestracji działalności gospodarczej numeru konta nie podaliśmy, albo był to rachunek osobisty. Generalnie – to niedobrze, ponieważ banki nie pozwalają w swoich regulaminach używać rachunków osobistych do celów firmowych (choć nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, by komuś z tego powodu rachunek zamknięto).

Tym razem jednak nie ma wyjścia i żeby nasze konto znajdowało się na białej liście, musi być kontem firmowym. Takie konto można założyć na przykład porównując oferty przy użyciu porównywarki aktualizowanej przez Depozaura (jeżeli się nie wyświetla pod tym akapitem, kliknijcie raz jeszcze w ten link lub otwórzcie naszą stronę na komputerze).

Biała lista podatników VAT – jak dodać rachunek firmowy?

Kiedy już mamy rachunek firmowy – założyliśmy go przed chwilą lub po prostu cudownie przypomnieliśmy sobie o jego istnieniu, wystarczy dokonać aktualizacji danych na temat naszej działalności gospodarczej w CEIDG. Nie jest to trudne. Robimy to za pośrednictwem strony internetowej, podpisując wszystko na przykład profilem zaufanym.

Uzupełnianie danych najlepiej rozpocząć od numeru rachunku (będziemy musieli wpisać go ręcznie), ponieważ CEIDG uzupełni wówczas większość danych automatycznie i wedle swoich standardów poprawności. Zmian możemy dokonać na łamach internetowej strony ewidencji.