Całkowity zakaz aborcji będzie rozpatrywany przez Sejm

Codzienne Gorące tematy Zbrodnia i kara Zdrowie dołącz do dyskusji (3) 10.09.2015
Całkowity zakaz aborcji będzie rozpatrywany przez Sejm

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Nowelizacja ustawy przewidująca całkowity zakaz aborcji będzie rozpatrywany przez Sejm.

Aborcja jest jednym z tematów, który jest w stanie poróżnić nawet zaprzyjaźnione ze sobą osoby lub rodziny. Jest wiele środowisk, głównie katolickich, choć nie tylko, które za cel postawiły sobie ochronę życia poczętego. Za każdym razem, gdy temat ten trafia pod obrady sejmu, grupy aktywują się i pikietują, ślą petycje, nawołują do zakazania tego procederu.

Prawo polskie zezwala na aborcję, ale tylko w bardzo konkretnych sytuacjach. Są to ciąża będąca wynikiem gwałtu. Można dokonać aborcji, gdy płód nie rozwija się prawidłowo i jest nieodwracalnie uszkodzony (nic nie dadzą operacje wykonane w łonie matki), jest nieuleczalnie chory, a choroba ta zagraża jego życiu. Ostatnim powodem jest to, że ciąża zagraża życiu i zdrowiu matki.

Nowy projekt ustawy przewiduje, że w żadnym z wymienionych przypadków nie będzie można dokonać aborcji. Każda osoba, która przyczyniłaby się do przerwania ciąży (spowodowałaby ją, nakłaniała lub bezpośrednio dokonała zabiegu), mogłaby zostać skazana na karę pozbawienia wolności do 3 lat. Ustawa nazywałaby się „o ochronie życia i zdrowia ludzkiego od poczęcia”. Znika punkt mówiący o „dostępie do informacji i badań prenatalnych”.

W treści pojawiłby się też zapisy:

Nauczanie w tym zakresie musi respektować normy moralne rodziców i wrażliwość uczniów. Udział w zajęciach wymaga pisemnej zgody rodziców lub pełnoletnich uczniów.

Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 lub 2, gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Tak wyglądałaby treść ustawy po zmianach.  Jednym słowem za wszelką cenę chronione byłoby zdrowie zarodka i płodu, bez baczenia na zdrowie i życie matki. Jak twierdzą eksperci, stworzyłoby to jeszcze większe pole do popisu dla aborcyjnego podziemia, przez co życie kobiet poddających się zabiegom usunięcia ciąży poza szpitalami byłoby jeszcze bardziej zagrożone.

Bardzo wiele kobiet śledzi doniesienia na ten temat i zastanawiają się one czy posłowie przyjmą, czy też zdecydują się na odrzucenie poprawek przewidujących całkowity zakaz aborcji?

Masz problemy lub wątpliwości związane z aborcją lub odmową wykonania jej przez lekarze mimo wszelkich przesłanek do zabiegu i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com