Grecy też kiedyś byli imperium bankowym. Pamiętacie jeszcze Polbank?

Finanse Dołącz do dyskusji
Grecy też kiedyś byli imperium bankowym. Pamiętacie jeszcze Polbank?

Polbank to instytucja bankowa, która przez pewien czas była jeśli nie istotnym, to chociaż dostrzegalnym graczem na polskim rynku finansowym. 

Choć obecnie już nie istnieje jako niezależny podmiot, jego historia i wpływ na sektor bankowy w Polsce zasługują na kronikarską wzmiankę. Choćby dlatego, że Grecy od pewnego czasu kojarzą nam się z wieloma rzeczami, ale niekoniecznie z bankowością.

Polbank został założony w 2006 roku jako część greckiej grupy finansowej EFG (European Financial Group), a dopiero w 2011 stał się samodzielnym, polskim bankiem. Na przestrzeni kilku lat, bank zdołał znacząco zwiększyć swoją bazę klientów, koncentrując się głównie na obszarze bankowości detalicznej, w tym kont oszczędnościowych. Podobno pierwotnie Grecy rozważali przejęcie polskiego Eurobanku (ostatecznie wiele lat później trafił w ręce Portugalczyków z Banku Millennium), ale nic z tego nie wyszło i tak oto zaczęli budować własną markę. Niestety – bez większego powodzenia. Ten brak sukcesu może zastanawiać, bo w szczytowym momencie z Polbanku korzystało 800 000 klientów, miał 320 placów w 149 miastach Polski.

Co się stało z Polbank?

Kluczowym momentem w historii Polbanku było jednak jego przejęcie przez Raiffeisen Bank Polska w 2012 roku. Transakcja ta miała na celu zwiększenie udziału Raiffeisen w polskim rynku bankowym, a Polbank stał się integralną częścią tej ekspansji. Stopniowo, działalność Polbanku była łączona z Raiffeisen, a klienci Polbanku zostali przeniesieni do systemu Raiffeisen Bank Polska. Proces ten obejmował harmonizację produktów i systemów informatycznych, co oznaczało, że usługi Polbanku, wraz z jego marką, zanikły. Grecy z kolei objęli pakiet udziałów w RBPL.

Jednak historia Polbanku nie kończyła się na tym etapie. W 2018 roku Raiffeisen Bank Polska został nabyty przez BNP Paribas Bank Polska. Ta transakcja była kolejnym kluczowym momentem w ewolucji banku. Po przejęciu, marka Raiffeisen zniknęła z polskiego rynku, a byli klienci Polbanku stali się klientami BNP Paribas.

W ciągu swojej krótkiej, ale dynamicznej historii, Polbank przeszedł od bycia częścią greckiej grupy finansowej do stania się częścią jednego z największych banków na świecie. Mimo że marka Polbanku zniknęła, jego wpływ na polski rynek bankowy był znaczący, a jego duch kontynuuje swoje istnienie pod nową marką i zarządzaniem. Przejścia i zmiany, które Polbank przeszedł, są również dowodem na dynamikę i ciągłą ewolucję sektora bankowego, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.