Raty kredytów hipotecznych znowu mogą spaść. I to wcale nie dzięki decyzji RPP

Finanse Dołącz do dyskusji
Raty kredytów hipotecznych znowu mogą spaść. I to wcale nie dzięki decyzji RPP

Dziś Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje, czy utrzymuje stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Na ten moment jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz. Mimo to kredytobiorcy mogą spodziewać się dalszych obniżek rat kredytów. Wszystko dzięki spadkom WIBOR-u.

Dalsze obniżki rat kredytów hipotecznych

Już od kilku miesięcy RPP nie zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych. Najprawdopodobniej status quo zostanie utrzymany także i tym razem. Teoretycznie zatem kredytobiorcy nie powinni szykować się na zmiany. W praktyce jednak możliwe są dalsze obniżki rat kredytów hipotecznych – a spłacający zobowiązanie finansowe mogą to zawdzięczać spadkom WIBOR-u. Na łamach Bezprawnika już niejednokrotnie podkreślaliśmy zresztą, że raty kredytów będą niższe, jeśli WIBOR będzie spadać – a z tendencją spadkową mamy do czynienia od dłuższego czasu. Stawki WIBOR spadły obecnie do poziomów najniższych od czerwca 2022 r. – a tym samym kredytobiorcy, którzy niedługo otrzymają aktualizację oprocentowania kredytów, mogą zostać mile zaskoczeni. Obecnie np. stawka WIBOR 6M kształtuje się na poziomie 6,95 proc. – podczas gdy jeszcze pół roku temu WIBOR 6M wynosił 7,41 proc.

Jak wyjaśnia na łamach Faktu Jarosław Sadowski, analityk finansowy Expander Advisors, tym samym jeśli np. oprocentowanie kredytu z marżą 2,21 proc. wynosiło 9,62 proc., to zakładając aktualizację oprocentowania w kwietniu, spadnie ono do poziomu 9,16 proc. To z kolei przekłada się na niższą ratę kredytu. Na przykład dla zobowiązania w wysokości 300 tys. zł, zaciągniętego w marcu 2021 r. na okres 30 lat, wysokość raty spadnie z 2501 zł do 2406 zł. To prawie 100 zł różnicy, a z racji tego, że po aktualizacji nowy poziom oprocentowania będzie obowiązywać przez kolejne 6 miesięcy, to daje to blisko 600 zł oszczędności.

Dalsze obniżki rat kredytów hipotecznych będą natomiast znacznie mniej odczuwalne w przypadku zobowiązań ze stawką WIBOR 3M. Na podanym wyżej przykładzie rata takiego kredytu ze stawką WIBOR 3M wynosiła do tej pory 2425 zł. Od kwietnia, już po aktualizacji, wyniosłaby 2399 zł. Różnica jest zatem stosunkowo niewielka – ale wynika to m.in. z faktu, że przy zobowiązaniach ze stawką WIBOR 3M aktualizacje są częstsze (i tym samym ewentualne obniżki – choć mniejsze – są częstsze).

Czy RPP zmieni dziś wysokość stóp procentowych? Analitycy są raczej zgodni

Analitycy nie mają wątpliwości, że RPP utrzyma stopy procentowe na wysokim poziomie. Jak na przykład komentują analitycy mBanku,

Nie spodziewamy się żadnych zmian ani w poziomie stóp, ani w retoryce czy to całej Rady, czy ze strony prezesa. Inflacja za marzec co prawda nie spadła tak szybko jak spodziewał się konsensus, ale nie spodziewamy się by mocno zaburzyło to nastroje w RPP, szczególnie, że Rada „celuje” w dłuższy okres.

Podobnego zdania są również inni ekonomiści. Inna decyzja RPP byłaby zatem dużym zaskoczeniem.