Ważna informacja dla właścicieli firm – „darmowe” promowanie przedsiębiorstwa może skończyć się sporymi kosztami finansowymi.

Po raz kolejny właściciele katalogów firm wyłudzają pieniądze. Pięć lat temu głośno było o stronie Interactive Index Polska. Były w niej zamieszczone informacje o przedsiębiorstwach, jednak celowo z drobnymi nieprawidłowościami. Mógł to być zły kod pocztowy, ulica czy godziny otwarcia. Wysyłano więc informacje do właścicieli z prośbą o poprawę danych. Ta usługa mogła jednak kosztować aż do 1000 euro.

Obecnie coraz więcej osób skarży się na rankingi, w których dodanie firmy jest bezpłatne, ale koszty są naliczane za usługę uzupełnienia danych. Najczęściej można spotkać doniesienia, że po takim działaniu, przedsiębiorcy są obciążani kwotą 490 zł. Ci, którzy nie płacą, otrzymują szybko informację o dodatkowej kwocie odsetek, a także wezwania przedsądowe. Osoby, które dokonują przelewu, także – według doniesień – są powiadamiani o kolejnych kosztach.

Wystrzegajmy się więc darmowych katalogów, a już na pewno czytajmy uważnie ich regulaminy. Strony internetowe, które ostatnio dopuszczały się omawianych praktyk to: rankingfryzjerow.pl, rankingkwiacarni.pl, rzetelnebiuro.pl, rzetelneapteki.pl. Oto fragment regulaminu jednego z serwisów, który mówi, że uzupełnienie danych jest płatną usługą:

7. Do zawarcia Umowy o Usługę Uzupełnij i rozpoczęcia świadczenia Usługi dochodzi w chwili:

1. uzupełnienia przez Użytkownika Profesjonalnego we Wpisie wyróżniających go Informacji o Ofercie, obejmujących godziny otwarcia, zakres świadczonych usług, opis działalności lub informacje dodatkowe, albo
2. Rejestracji Konta przez Podmiot Profesjonalny, po uzupełnieniu we Wpisie wyróżniających go Informacji o Ofercie, obejmujących godziny otwarcia, zakres świadczonych usług, opis działalności i informacje dodatkowe.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Radzimy, by nawet w przypadku nabrania się na usługę i uzupełnienia danych, nic nie płacić i skonsultować się z prawnikiem. Tego typu działanie, choć opisane w regulaminie, może być bowiem uznane za wprowadzające w błąd. Co więcej, z zawartej umowy często da się zrezygnować, na przykład wykorzystując nasz wzór wypowiedzenia.

Otrzymujesz wezwania do zapłaty za usługi, których nie zamawiałeś, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.