E-fiskus, czyli Urząd Skarbowy online – SMS od skarbówki i dostęp do wielu informacji

Firma Podatki dołącz do dyskusji (54) 24.06.2019
E-fiskus, czyli Urząd Skarbowy online – SMS od skarbówki i dostęp do wielu informacji

Edyta Wara-Wąsowska

Trwają prace nad projektem „e-Urząd Skarbowy”. Efekty tych prac mają być zauważalne jeszcze w tym roku. Ministerstwo Finansów chce, by podatnik mógł za pośrednictwem serwisu, całkowicie online, załatwić część spraw urzędowych.

e-Urząd Skarbowy: czym ma być?

Ministerstwo Finansów pracuje nad stworzeniem i uruchomieniem nowego serwisu informacyjno-transakcyjnego. Podatnik, który zalogowałby się na taki serwis, miałby pełen dostęp do informacji podatkowych. Co jednak jeszcze ważniejsze, mógłby załatwiać część spraw urzędowych dotyczących podatków nie ruszając się z domowego fotela. Dla wielu osób, zwłaszcza drobnych przedsiębiorców, mogłaby to być znacząca oszczędność czasu.

Kiedy podatnicy mogą spodziewać się funkcjonowania całości serwisu? e-Urząd Skarbowy miałby być w pełni gotowy w ciągu trzech lat. MF jednak chce, by pozytywne zmiany były dla podatników odczuwalne już znacznie wcześniej. Miałoby to być możliwe dzięki stopniowemu wdrażaniu kolejnych projektów. Na pierwszy ogień miałaby pójść kwestia składania CIT-8 online. Obecnie CIT-8 nie mogą już przesyłać w formie papierowej mali podatnicy, czyli firmy zatrudniające do 5 osób. Sęk w tym, że nie mogą też tego robić za pośrednictwem bezpłatnego profilu zaufanego (chodzi o samo podpisanie deklaracji). A to rodzi problem dla małych firm, ponieważ muszą ponieść dodatkowe wydatki związane z płatnymi podpisami. MF chce to zmienić i sprawić, by składanie CIT-8 było możliwe bez płatnego podpisu. Ta zmiana z pewnością ucieszy małych podatników, zwłaszcza, że ministerstwo planuje wdrożenie zmian jeszcze w tym roku.

E-konta podatników jak profile w banku

Celem MF ma być stworzenie e-kont podatnika, zaprojektowanych na wzór profilu elektronicznego w banku. Podatnik z jednej strony będzie miał np. dostęp do informacji, jakie na jego temat oficjalnie zebrał fiskus, z drugiej – będzie miał wgląd do dokumentów, które sam złożył do tej pory. Podatnik będzie też wiedział, jaki jest status poszczególnych spraw, będzie mógł też zajrzeć do salda rozliczeń. A to tylko część informacji, do których podatnicy mieliby zyskać dostęp po zakończeniu projektu. Co ciekawe, fiskus miałby też przypominać podatnikom o czynnościach, które mieliby wykonać. Na przykład jeśli podatnik nie zapłacił jeszcze podatku, dostanie od skarbówki… SMS-a.

Portal Podatkowy działa już obecnie, ale na ten moment można rozliczać podatek od czynności cywilnoprawnych. Dzięki e-kontu podatnik ma docelowo załatwiać również sprawy związane z PIT, VAT i CIT. Zwiększeniu ma zatem ulec transparentność działań skarbówki.