Chcesz kupić złoto? Uważaj. W obiegu nie brakuje fałszywych sztabek czy monet bulionowych

Finanse Zakupy dołącz do dyskusji (103) 30.01.2019
Chcesz kupić złoto? Uważaj. W obiegu nie brakuje fałszywych sztabek czy monet bulionowych

Edyta Wara-Wąsowska

O tym, że bardzo łatwo zostać oszukanym, przekonało się co najmniej kilka osób, które padły ofiarą pewnego 28-latka z Bielska. Przestępca oddawał w zastaw fałszywe złoto znalezione w sieci, a niektórzy bezrefleksyjnie uznali, że mają do czynienia z prawdziwymi sztabkami. Kilka dni temu policjanci ostatecznie zatrzymali przestępcę, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że gdzieś w Polsce wciąż sprzedawane są tanie podróbki.

Fałszywe złoto? Zgubiła ich naiwność i chęć pomocy

Osoby, które zostały oszukane przez 28-latka, wcale nie kupiły podrobionego złota. Wszystko zaczęło się od tego, że bielski oszust zdołał wmówić kilku znajomym osobom, że potrzebuje pożyczki. Rzekomo na intratne inwestycje, które miały przynieść mu duży zysk. Pożyczki zaciągał…pod zastaw. Oczywiście pod zastaw trafiały fałszywe sztabki złota. Swoim pożyczkodawcom dawał sztabki o wadze 1 uncji. Sam kupował je w Internecie (prawdopodobnie na Allegro, a oszustwo na Allegro to niestety nie nowość) w cenie 80-120 zł od sztuki. Pożyczkodawcom wmawiał, że pojedyncza sztabka jest warta nawet 5 tys. zł za sztukę. No cóż – duże przebicie. Według szacunków oszust wyłudził w ten sposób ponad…3 mln zł. Plus całej sprawy? Jeszcze w lutym 2018 r. Allegro zakazało wystawiania sztabek złota – zarówno tych prawdziwych jak i tanich podróbek (które wcale nie musiały służyć do przestępstwa; mogły być wykorzystane np. jako element scenografii).

Zakup sztabek złota. O czym należy pamiętać?

Co zrobić, by nie dać się oszukać? Zwłaszcza, że oszust kupował podrobione sztabki w sieci, a na takie „okazyjne” zakupy może skusić się każdy? Po pierwsze – należy bezwzględnie unikać kupowania złota z niepewnych źródeł. Złoto to produkt inwestycyjny, zarówno jeśli chodzi o sztabki złota jak i monety bulionowe. Należy kupować je tylko w sprawdzonych punktach, najlepiej zresztą – w mennicach czy bankach, ewentualnie u innych renomowanych dilerów, którzy nie mogliby pozwolić sobie na sprzedaż podrabianego złota. Produkty inwestycyjne powinny mieć  zresztą odpowiedni certyfikat potwierdzający autentyczność kruszcu. Przed zakupem warto zorientować się w średniej cenie złota; podejrzanie niska cena powinna wzbudzić czujność kupującego. Mimo sprawy oszusta z Bielska i decyzji Allegro można być pewnym, że fałszywe złoto nadal jest w obiegu; najczęściej handlują nim osoby prywatne (także w sieci), dlatego warto zachować czujność.