Specjalne konto bankowe dla islamistów… Sama chciałabym konto na takich warunkach!

Gorące tematy Finanse Zagranica Dołącz do dyskusji (61)
Specjalne konto bankowe dla islamistów… Sama chciałabym konto na takich warunkach!

Potrzeba matką wynalazku. I tak oto banki zachodniej Europy coraz częściej przygotowują specjalną ofertę na konto bankowe dla islamistów. Jak wiadomo religia ta ma liczne ograniczenia, a jej wyznawców na Starym Kontynencie przybywa coraz więcej. 

Na pierwszy rzut oka specjalne konto bankowe dla muzułmanów wygląda jak superoferta, której nie powstydziłby się nawet najbardziej prokonsumencki bank. W dużej mierze wynika to z faktu, że Islam zawiera szereg bardzo ścisłych zasad moralnych, które między innymi zakazują lichwy czy pobierania odsetek. A może inaczej – wiele religii zabrania tego typu praktyk, jednak islamiści podchodzą do tych zasad w zdecydowanie najbardziej rygorystyczny sposób. Przynajmniej spośród grup osób, które obracają się w naszym europejskim społeczeństwie.

Konto bankowe dla islamistów – religia podbija życie codzienne

I tak to popularny brytyjski bank Lloyds dumnie prezentuje swoje „Islamic Account”, które pozwoli nam zarządzać codzienną bankowością zgodnie z prawem szariatu. Konta nie można otworzyć online i trzeba się pofatygować do placówki banku.

Zalety? Bank wylicza je godzinami. Przede wszystkim bank daje gwarancję, że nasze konto bankowe dla islamistów będzie przechowywać pieniądze w taki sposób, że nie będą one wykorzystywane na cele, które mogłyby być uznane za sprzeczne z prawem szariatu.

Ale takie konto to też realne korzyści materialne. Bankowość w imię szariatu gwarantuje brak możliwości debetowej, kredytowej, w tym kredytu odnawialnego, nie wymaga utrzymywania minimalnego stanu środków, a także nie pobiera opłat prowizyjnych za transakcje.

Lloyds podkreśla przy tym, że tworząc ofertę bankową dla Muzułmanów, zaczerpnął opinii dwóch niezależnych od siebie ekspertów, starając się upewnić, by w ten sposób nie złamać żadnej z ważnych dla wyznawców Islamu wartości.

Sprawa kont dla islamistów nie jest zresztą zupełnie nowa. Już w 2014 roku niektórym instytucjom finansowym zarzucano dyskryminację na tle religijnym. Lloyds dementował jednak, że Islamic Account może założyć każdy zainteresowany – nawet żyd, katolik i ateista.

Innymi słowy oburzenie wydaje się w tej materii nie na miejscu. Konto bankowe dla islamistów w Lloyds należy rozpatrywać niemal wyłącznie w charakterze zagrywki marketingowej przywodzącej nieco na myśl oferty specjalnie adresowane na przykład dla studentów. Co więcej, kiedy zaczynamy wczytywać się w precyzyjne zapisy regulaminu rachunku… szybko okazuje się, że szariatowe zniżki są rekompensowane w szeregu opłat dodatkowych.

Natomiast cała historia jest oczywiście sama z siebie zabawna i intrygująca. Z jednej strony Europa zachodnia pędzi ku wymuszonej świeckości, a z drugiej strony religia odgrywa coraz większe znaczenie w jej codziennym życiu.