Potrzeba matką wynalazku. I tak oto banki zachodniej Europy coraz częściej przygotowują specjalną ofertę na konto bankowe dla islamistów. Jak wiadomo religia ta ma liczne ograniczenia, a jej wyznawców na Starym Kontynencie przybywa coraz więcej. 

Na pierwszy rzut oka specjalne konto bankowe dla muzułmanów wygląda jak superoferta, której nie powstydziłby się nawet najbardziej prokonsumencki bank. W dużej mierze wynika to z faktu, że Islam zawiera szereg bardzo ścisłych zasad moralnych, które między innymi zakazują lichwy czy pobierania odsetek. A może inaczej – wiele religii zabrania tego typu praktyk, jednak islamiści podchodzą do tych zasad w zdecydowanie najbardziej rygorystyczny sposób. Przynajmniej spośród grup osób, które obracają się w naszym europejskim społeczeństwie.

Konto bankowe dla islamistów – religia podbija życie codzienne

I tak to popularny brytyjski bank Lloyds dumnie prezentuje swoje „Islamic Account”, które pozwoli nam zarządzać codzienną bankowością zgodnie z prawem szariatu. Konta nie można otworzyć online i trzeba się pofatygować do placówki banku.

Zalety? Bank wylicza je godzinami. Przede wszystkim bank daje gwarancję, że nasze konto bankowe dla islamistów będzie przechowywać pieniądze w taki sposób, że nie będą one wykorzystywane na cele, które mogłyby być uznane za sprzeczne z prawem szariatu.

Ale takie konto to też realne korzyści materialne. Bankowość w imię szariatu gwarantuje brak możliwości debetowej, kredytowej, w tym kredytu odnawialnego, nie wymaga utrzymywania minimalnego stanu środków, a także nie pobiera opłat prowizyjnych za transakcje.

Lloyds podkreśla przy tym, że tworząc ofertę bankową dla Muzułmanów, zaczerpnął opinii dwóch niezależnych od siebie ekspertów, starając się upewnić, by w ten sposób nie złamać żadnej z ważnych dla wyznawców Islamu wartości.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Sprawa kont dla islamistów nie jest zresztą zupełnie nowa. Już w 2014 roku niektórym instytucjom finansowym zarzucano dyskryminację na tle religijnym. Lloyds dementował jednak, że Islamic Account może założyć każdy zainteresowany – nawet żyd, katolik i ateista.

Innymi słowy oburzenie wydaje się w tej materii nie na miejscu. Konto bankowe dla islamistów w Lloyds należy rozpatrywać niemal wyłącznie w charakterze zagrywki marketingowej przywodzącej nieco na myśl oferty specjalnie adresowane na przykład dla studentów. Co więcej, kiedy zaczynamy wczytywać się w precyzyjne zapisy regulaminu rachunku… szybko okazuje się, że szariatowe zniżki są rekompensowane w szeregu opłat dodatkowych.

Natomiast cała historia jest oczywiście sama z siebie zabawna i intrygująca. Z jednej strony Europa zachodnia pędzi ku wymuszonej świeckości, a z drugiej strony religia odgrywa coraz większe znaczenie w jej codziennym życiu.