Specjalne konto bankowe dla islamistów… Sama chciałabym konto na takich warunkach!

Gorące tematy Finanse Zagranica dołącz do dyskusji (59) 23.03.2016
Specjalne konto bankowe dla islamistów… Sama chciałabym konto na takich warunkach!

Maja Werner

Potrzeba matką wynalazku. I tak oto banki zachodniej Europy coraz częściej przygotowują specjalną ofertę na konto bankowe dla islamistów. Jak wiadomo religia ta ma liczne ograniczenia, a jej wyznawców na Starym Kontynencie przybywa coraz więcej. 

Na pierwszy rzut oka specjalne konto bankowe dla muzułmanów wygląda jak superoferta, której nie powstydziłby się nawet najbardziej prokonsumencki bank. W dużej mierze wynika to z faktu, że Islam zawiera szereg bardzo ścisłych zasad moralnych, które między innymi zakazują lichwy czy pobierania odsetek. A może inaczej – wiele religii zabrania tego typu praktyk, jednak islamiści podchodzą do tych zasad w zdecydowanie najbardziej rygorystyczny sposób. Przynajmniej spośród grup osób, które obracają się w naszym europejskim społeczeństwie.

Konto bankowe dla islamistów – religia podbija życie codzienne

I tak to popularny brytyjski bank Lloyds dumnie prezentuje swoje „Islamic Account”, które pozwoli nam zarządzać codzienną bankowością zgodnie z prawem szariatu. Konta nie można otworzyć online i trzeba się pofatygować do placówki banku.

Zalety? Bank wylicza je godzinami. Przede wszystkim bank daje gwarancję, że nasze konto bankowe dla islamistów będzie przechowywać pieniądze w taki sposób, że nie będą one wykorzystywane na cele, które mogłyby być uznane za sprzeczne z prawem szariatu.

Ale takie konto to też realne korzyści materialne. Bankowość w imię szariatu gwarantuje brak możliwości debetowej, kredytowej, w tym kredytu odnawialnego, nie wymaga utrzymywania minimalnego stanu środków, a także nie pobiera opłat prowizyjnych za transakcje.

Lloyds podkreśla przy tym, że tworząc ofertę bankową dla Muzułmanów, zaczerpnął opinii dwóch niezależnych od siebie ekspertów, starając się upewnić, by w ten sposób nie złamać żadnej z ważnych dla wyznawców Islamu wartości.

Sprawa kont dla islamistów nie jest zresztą zupełnie nowa. Już w 2014 roku niektórym instytucjom finansowym zarzucano dyskryminację na tle religijnym. Lloyds dementował jednak, że Islamic Account może założyć każdy zainteresowany – nawet żyd, katolik i ateista.

Innymi słowy oburzenie wydaje się w tej materii nie na miejscu. Konto bankowe dla islamistów w Lloyds należy rozpatrywać niemal wyłącznie w charakterze zagrywki marketingowej przywodzącej nieco na myśl oferty specjalnie adresowane na przykład dla studentów. Co więcej, kiedy zaczynamy wczytywać się w precyzyjne zapisy regulaminu rachunku… szybko okazuje się, że szariatowe zniżki są rekompensowane w szeregu opłat dodatkowych.

Natomiast cała historia jest oczywiście sama z siebie zabawna i intrygująca. Z jednej strony Europa zachodnia pędzi ku wymuszonej świeckości, a z drugiej strony religia odgrywa coraz większe znaczenie w jej codziennym życiu.

59 odpowiedzi na “Specjalne konto bankowe dla islamistów… Sama chciałabym konto na takich warunkach!”

 1. Zarobić można na wszystkim jak widać ;)

  „Przede wszystkim bank daje gwarancję, że nasze konto bankowe dla islamistów będzie przechowywać pieniądze w taki sposób, że nie będą one wykorzystywane na cele, które mogłyby być uznane za sprzeczne z prawem szariatu”

  Czyli będzie bank osobno obracał pieniędzmi z tymi kont? Kto w to uwierzy?

  • Nie wiem na ile mój komentarz pokazuje ze jestem rażony ( bo nie jestem) a na ile nierzetelne dziennikarstwo. Uczono mnie że zasadniczo ideałem pisania artykułów jest przekazanie myśli w sposób możliwie prosty, zrozumiały i adekwatny do niej. Tu tego ostatniego (tytuł) brakuje.

   Nie nadinterpretuj tylko patrz krytycznie na rzeczywistość ;)

 2. Aha czyli dyskryminacja w najlepsze, bo inne religie można olać, ale islamistów trzeba szanować. Jak widać tolerancja i wyrozumiałość są bez znaczenia, a szacunek zdobywa się siłą.

  • A w jaki sposób inne wyznania są dyskryminowane? Czy ktoś/coś zabrania stworzenia kont „katolickich” lub „pastafariańskich”? Poza tym, chrześcijanie również mogą założyć konto „islamskie”, jeśli tylko zechcą. Chyba nie wiesz, co to dyskryminacja.

   • Dyskryminacja to dawanie lepszych warunków dla jakiejś grupy ludzi, a to, czy tą grupę wyodrębnisz po kolorze skóry, czy wyznawanej religii nie ma znaczenia.

    Co jeśli bank by oferował tańsze usługi białym? Nazwijmy to „konto dla białych”… ciekawe czy wtedy tak samo byś napisał.

    • Ale to konto mogą założyć również chrześcijanie lub ateiści, o ile chcą by bank się trzymał zasad szariatu… A bank jest prywatny i może tworzyć takie oferty dla klientów, jakie sobie zechce, dopóki nie łamie prawa. Tutaj nie widzę naruszenia jakiegokolwiek przepisu.

     • A jak to było z cukiernią, która odmówiła wykonania tortu na wesele gejów? To cukiernie są publiczne i muszą robić to co klienci im nakazują, a banki robią co chcą?

      Ciekawe co by było jakby jakiś bank utworzył konto, z którego nie może korzystać człowiek wyznający ideologię popierającą niewolnictwo (islamista).

     • Czy ta cukiernia została w jakiś sposób ukarana? Klienci mieli prawo ją zbojkotować, tak samo jak Ty nie musisz korzystać z usług tego banku. Z tego co wiem, to każde przedsiębiorstwo musi robić to, czego chcą klienci. Tak działa rynek. Poza tym, przykład jest nieadekwatny, ponieważ wspomniany bank niczego nikomu nie odmówił. Katolicy także mogą zakładać „szariatowe” konta.

      Swoją drogą ciekawe, że prawica często nie dostrzega prawdziwej dyskryminacji, a doszukuje się jej w zwykłych rzeczach. Jakieś dwójmyślenie.

     • „Czy ta cukiernia została w jakiś sposób ukarana?” – tak, sąd uznał, że gejom nie wolno odmawiać i nałożył karę na cukiernie.

      „Klienci mieli prawo ją zbojkotować, tak samo jak Ty nie musisz korzystać z usług tego banku.” – zbojkotować, a zrezygnować z usług to dwie różne rzeczy.

      „Poza tym, przykład jest nieadekwatny, ponieważ wspomniany bank niczego
      nikomu nie odmówił. Katolicy także mogą zakładać „szariatowe” konta.” – bank wspiera niewolnictwo, bo szaria to ustrój niewolniczy, a zdaje się, że w cywilizowanym świecie to jest zakazane i nie można czerpać korzyści z niewolnictwa?

 3. dyskryminacja… ale jak im czegos nie dac to juz brak tolerancji!! taka głupia ta europa wlasnie jest, ale juz niedlugo

  • A czemu nie islamista? Znaczeniowo to samo. Obecnie, w imię poprawności politycznej lewactwo zaczęło dzielić wyznawców Allaha na muzułmanów, czyli tych dobrych (znaczy się nie wysadzają się w powietrze) i islamistów, czyli tych złych (ci wysadzają się w powietrze, najchętniej w miejscach publicznych w Europie). Nie dajmy się zwariować…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *