Ministerstwo Finansów zapowiada, że limit płatności gotówką zostanie zmniejszony

Gorące tematy Finanse Firma Podatki dołącz do dyskusji (98) 07.07.2019
Ministerstwo Finansów zapowiada, że limit płatności gotówką zostanie zmniejszony

Tomasz Laba

Na konwencji programowej PiS zapowiedziano, że limit płatności gotówką najprawdopodobniej zostanie obniżony. Ma to być kolejnym elementem walki z przestępczością gospodarczą i sposobem na uszczelnienie luki VAT. Pytanie brzmi, czy te zmiany znowu najbardziej nie uderzą w małego przedsiębiorcę.

Podczas konwencji programowej PiS w Katowicach, przedstawiciele rządu chwalili się osiągnięciami w walce z przestępczością gospodarczą. Jednym ze sztandarowych przykładów sukcesu jest uszczelnienie luki w podatku VAT, co miało doprowadzić do miliardowych oszczędności. Rząd chwalił się, że w samym 2017 roku uszczelnienie VAT przyniosło 9,5 mld zł do budżetu. To najwidoczniej nie wystarcza, skoro PiS chce wprowadzić podatek dla robiących zakupy w Biedronce i Lidlu. Analitycy Ministerstwa Finansów szacują, że pozostała luka VAT do uszczelnienia to około 25 miliardów złotych. Polski socjal potrzebuje pieniędzy jak kania dżdżu, więc rząd nie przestaje w poszukiwaniu sposobów na dodatkowe oszczędności. To oczywiście dobra wiadomość.

Jednym z pomysłów, które zapowiedziano na konwencji PiS, ma być nowy limit płatności gotówką w transakcjach związanych z działalnością gospodarczą. Obecnie limit ten wynosi 15 tysięcy złotych lub równowartość tej kwoty w walucie obcej. Wynika on z art. 19 ustawy prawo przedsiębiorców.

Art. 19. Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:

1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Limit płatności gotówką do zmiany

Pracownicy Ministerstwa Finansów zwrócili uwagę na fakt, że w wielu krajach zachodniej Europy, m.in. we Francji czy we Włoszech, limit płatności gotówką wynosi 1000 euro. Jest zatem całkiem możliwe, że i w Polsce limit zostanie zmniejszony do kwoty około 5000 zł, a może i nawet 1000 zł. Oczywiście przedstawiciele resortu nie podali kwoty nowego limitu, ale zwrócenie uwagi na limity w innych krajach można uważać za pewną wskazówkę.

Jedną z głównych inicjatyw, których mam nadzieję możemy się spodziewać w temacie legislacyjnym, będzie dalsze rozwijanie takich usług dla obywateli, które również równolegle mogą doprowadzić do zmniejszenia szarej strefy. Mam na myśli zwiększenie obecności terminali w punktach usługowych, możliwe, że również obniżenie limitów płatności gotówkowych.

Dobra wiadomość dla firm jest taka, że kas fiskalnych online wcale nie trzeba kupować

Innym z pomysłów, który ma służyć  w uszczelnianiu luki VAT to kasy fiskalne online. To rozwiązanie będzie sukcesywnie wprowadzane w kolejnych branżach, a na pierwszy ogień mają pójść przedsiębiorcy z branży paliwowej i wulkanizacyjnej. Pewnie skończy się tym, że formalności przybędzie wyłącznie najmniejszym przedsiębiorcom. Ci nieuczciwi, którzy korzystają z luk podatkowych szybko znajdą sposób na obejście nowego limitu płatności gotówką.