Z kodeksem na internetowego trolla – o naruszeniu dóbr osobistych w Internecie słów kilka

Gorące tematy Codzienne Technologie Dołącz do dyskusji (3)
Z kodeksem na internetowego trolla – o naruszeniu dóbr osobistych w Internecie słów kilka

Zjawisko naruszania cudzych dóbr osobistych w Internecie jest niezwykle powszechne, tak powszechne, że wręcz można by stwierdzić, iż jest pewną normą.

Internetowe trolle wielokrotnie czy to czując się anonimowo czy też nawet występując pod własnym imieniem i nazwiskiem (np. korzystając z konta założonego na facebooku) formułują wypowiedzi, które jednoznacznie można zaklasyfikować jako naruszające dobra osobiste. Mając na uwadze, że coraz więcej czasu zarówno w zakresie życia zawodowego jak i pozazawodowego spędzamy w Internecie szczególnie rażące praktyki w tym zakresie należałoby ukrócić, a przepisy prawa dają ku temu skuteczne narzędzia.

Na forach internetowych oraz portalach internetowych trolle internetowe prześcigają się w naruszaniu dóbr osobistych innych użytkowników czy to poprzez używanie wulgarnych określeń w stosunku do innych użytkowników, czy też poprzez inkryminowanie innym osobom cech, które owe osoby mają poniżyć. Poszkodowany takim zachowaniem może domagać się w szczególności przeprosin w odpowiedniej formie, jak również zadośćuczynienia finansowego.

Jednym z najistotniejszych problemów w tego rodzaju sprawach jest ustalenie osoby odpowiedzialnej za dokonane naruszenie w przypadku, gdy naruszający działa anonimowo. W takim przypadku może zwrócić się do podmiotu dysponującego adresem IP naruszającego o jego udostępnienie powołując się na przepisy ustawy o ochronie danych osobowych, jak również można wnieść do Sądu prywatny akt oskarżenia wnioskując o ustalenie danych anonimowego sprawcy.

Przy tym należy pamiętać, że dyskurs w Internecie ,,rządzi” się swoimi prawami i w pewnym zakresie zwroty nieco mocniejsze niż przyjęte w toku normalnej rozmowy mogą być dopuszczalne ale nie zmienia to ogólnej zasady odpowiedzialności za naruszenie cudzych dóbr osobistych.

Pod pewnymi warunkami za naruszenie dóbr osobistych użytkownika odpowiadać może również administrator forum, zależy to w szczególności od regulaminu danego forum i sposobu jego działania.

Jeśli chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika w powyższym lub też innym zakresie, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.