Nie będzie można oddać na złom sprzętu RTV i AGD

Gorące tematy Zakupy Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (151)
Nie będzie można oddać na złom sprzętu RTV i AGD

Złomiarze nie będą mogli oddać na złom sprzętu RTV i AGD na złom, a tylko do dużych sklepów, firm przetwarzających odpady i zajmujących się odpadami komunalnymi.

Do niedawna można było zobaczyć ludzi pomykających z wózkami ręcznymi, na których widniały części rozebranych pralek, lodówek, czy też kuchenek gazowych. Wiezione były do punktów skupu złomu. Nowe przepisy nie pozwolą już oddać na złom sprzętu AGD i RTV, a punkty skupu złomu nie będą mogły go przyjmować.

Nowe przepisy uregulują kwestię dotyczącą elektrozłomu, a wszystko w trosce między innymi o środowisko naturalne. Niektórzy zdziwią się, gdyż chyba o to powinno chodzić, żeby takie elementy oddawać na złom, a nie kisić gdzieś w przydomowym składziku czy wyrzucać w lesie. Nie do końca o to chodzi. Po segregacji śmieci trzeba jeszcze rozwiązać problem elektrośmieci.

Wiele osób, które pozbywały się gabarytowych urządzeń AGD, zwykle odstawiały to przy śmietnikach. Złomiarze dopadali na przykład lodówkę, rozbijali ją na czynniki pierwsze, opalali blachy i przewody, które zwykle pokryte były tworzywem sztucznym, a z agregatów robili czy to sprężarki do pompowania kół, czy inne wymyślne urządzenia.

Niestety wypalanie tworzyw sztucznych prowadzi do powstawania dość toksycznych oparów, które nie tylko wdychają wypalający, ale te unoszą się do atmosfery, zanieczyszczając ją znacznie. Jak podaje Rzeczpospolita, kary za takie działania wynoszą od 2 000 zł nawet do 100 000 zł. Niestety trudno złapać takich ludzi na gorącym uczynku i wyegzekwować nałożoną karę. Dlatego też nowe przepisy mają zabronić skupom złomu odbierania takich elementów, niezależnie od tego, kto by je im dostarczył.

Zbiórką elektrozłomu mają zajmować się jedynie sklepy RTV i AGD (np. przy zakupie nowego sprzętu), a także firmy odbierające śmieci komunalne i przetwarzające tego typu odpady. Punkty skupu nie będą mogły przyjmować tego typu elementów, gdyż będą im za to groziły bardzo wysokie kary, dochodzące nawet pół miliona złotych.

Ciekawe komu te nowe przepisy sprawią więcej problemów. Czy skupy złomu będą w stanie sprawdzić, skąd pochodzi dany kawał blachy, drutu, czy element silnika lub innego podzespołu. Kto będzie kontrolował te punkty i jak będzie wyglądała procedura oceniania, jak bardzo zawinił dany punk, by móc mu przysolić srogi mandat. Poczekamy i zobaczymy, jak sprawa elektrośmieci się rozstrzygnie.

Masz problemy lub wątpliwości związane z wywozem lub przyjmowaniem, a także przetwarzaniem śmieci i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com