Polski Ład zamieszał także w ryczałcie od mieszkań. Kto musi składać oświadczenia, by rozliczać się ryczałtem?

Firma Podatki Prawo Dołącz do dyskusji (42)
Polski Ład zamieszał także w ryczałcie od mieszkań. Kto musi składać oświadczenia, by rozliczać się ryczałtem?

Wiele osób, myśląc o sposobach na inwestycje swojego majątku, postanowiło kupić mieszkania na wynajem. Tak uzyskane przychody trzeba oczywiście opodatkować. Jak powiadomić urząd skarbowy, że chcemy płacić zryczałtowany podatek i czy oświadczenie o ryczałcie nadal jest potrzebne?

Nowe przepisy rozwiały wątpliwości chociaż w kwestii najmu prywatnego i rozliczaniu się ryczałtem

Polski Ład dotknął wielu aspektów podatkowych, a jednym z nich jest kwestia rozliczania przychodów z najmu. Zmiany są istotne zwłaszcza dla osób, które wynajmują kilka mieszkań.

Przed zmianami sytuacja wyglądała tak, że przychody z najmu można było opodatkować albo ryczałtem, albo na zasadach ogólnych. Ta pierwsza opcja była zazwyczaj korzystniejsza, ale można ją było stosować tylko przy najmie prywatnym. Nie było jednak nigdzie powiedziane, czym dokładnie jest taki najem i czy wynajmowanie trzech mieszkań mieści się jeszcze w tej definicji, czy też może powinno zostać uznane za działalność gospodarczą i rozliczane w ramach zwykłej skali podatkowej lub liniowo.

Teraz przepisy zostały w tej kwestii ujednolicone i uznano, że najem prywatny może być świadczony także w ramach prowadzonej działalności. Oznacza to, że nie ma już wątpliwości, czy przedsiębiorca, który oprócz swojej podstawowej firmy wynajmuje jeszcze kilka mieszkań, może zyski z nich opodatkować ryczałtem, czy też nie. Otóż może to zrobić, jeżeli oczywiście zgłosi taką chęć do urzędu skarbowego.

Przy najmie prywatnym oświadczenie o ryczałcie nie jest obowiązkowe

Do 2019 roku podatnik taką chęć, do rozliczania się ryczałtem z najmu prywatnego, musiał obwieszczać urzędowi poprzez pisemne oświadczenie. Jednak od 1 stycznia 2019 roku już nie musi tego robić w taki sposób. Obecnie decydujący jest pierwszy przelew podatku za najem. Jeżeli podatnik wykona go w wysokości odpowiadającej ryczałtowi i wybierze dobre oznaczenie przelewu, to dla urzędu jest jasne, że zdecydował się on na wybór ryczałtu.

Przykładowo:
Podatnik z trzech mieszkań, które wynajmuje, uzyskał w styczniu 5 000 złotych przychodu z najmu prywatnego.

Zdecydował się, że chce rozliczać się ryczałtem. Ryczałt od najmu to 8,5% do 100 000 złotych przychodu i 12,5% powyżej 100 000 złotych przychodu w roku.

Wysokość podatku: 5 000 przychodu x 8,5% podatku = 425 złotych.

Podatnik powinien wpłacić 425 złotych do 20 lutego na swój mikrorachunek, wybierając oznaczenie PPE.

Wybranie dobrego oznaczenia i wyliczenie poprawne podatku oraz jego wpłata są już wystarczające do tego, by móc rozliczać się ryczałtem w ramach najmu prywatnego.

Oświadczenie o ryczałcie nadal obowiązkowe, przy rozliczaniu się w ten sposób w działalności

Warto pamiętać, że brak obowiązku przedstawiania oświadczenia dotyczy tylko i wyłącznie ryczałtu od najmu prywatnego. Jeżeli ktoś chciałby rozliczać się ryczałtem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i rozliczać tak przychody uzyskane np. w ramach pracy jako fotograf ślubny, to wtedy takie oświadczenie nadal jest obowiązkowe.

Oczywiście to działa też w drugą stronę. Jeżeli ktoś chce się rozliczać ryczałtem z najmu prywatnego i nie czuje się pewnie z faktem, że wystarczy tylko sam przelew, to także może takie oświadczenie złożyć do urzędu skarbowego. Chociaż w tym wypadku dalej decydujące będzie dokonanie tej pierwszej zaliczki na podatek w roku.