Na co można wydać pieniądze z subwencji z Tarczy Finansowej?

Firma dołącz do dyskusji (45) 22.05.2020
Na co można wydać pieniądze z subwencji z Tarczy Finansowej?

Paweł Grabowski

Pieniądze z subwencji z Tarczy Finansowej mogą być dużą pomocą. Zarówno dla przedsiębiorców przeżywających trudne chwile w związku z koronawirusem, jak i pośrednio dla pracowników obawiających się utraty miejsc pracy. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z tej pomocy obwarowane jest wieloma warunkami. Dofinansowanie nie może być wydatkowane w dowolny sposób, a środki przeznaczone na ten cel powoli maleją.

Na co można przeznaczyć pieniądze z subwencji z Tarczy?

Według regulaminu dostępnego na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju środki otrzymane w ramach Tarczy Finansowej możemy wydać tylko na ściśle określone cele. Przede wszystkim jest to:

pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, w tym wynagrodzeń Pracowników, kosztów zakupu towarów i materiałów, kosztów usług obcych, bieżących kosztów obsługi finansowania zewnętrznego, kosztów najmu (lub innych umów o podobnym charakterze) nieruchomości wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej, wszelkich należności o charakterze publicznoprawnym, zakupu urządzeń i innych środków trwałych niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej, jednakże z wyłączeniem przeznaczenia tych środków na nabycie (przejęcie) w sposób bezpośredni lub pośredni innego podmiotu

Ponadto za pomocą środków z subwencji przedsiębiorca może przedterminowo spłacić kredyt. Musi jednak pamiętać, że kwota spłaty kredytu nie może być wyższa niż 25% otrzymanej kwoty dofinansowania.  Co ważne – pieniędzmi z subwencji przedsiębiorca nie może płacić ani sobie ani jakimkolwiek powiązanym z nim osobom lub podmiotom.

Pieniądze z subwencji z Tarczy – czy ich wydatkowanie podlega kontroli?

Państwowy Fundusz Rozwoju ma prawo do prowadzenia ewidencji przedsiębiorców i otrzymanego przez nich dofinansowania. Może także monitorować zarówno proces udzielania jak i wykorzystywania przez przedsiębiorców otrzymanych dotacji. Ma to zapobiegać nadużyciom. To jak przedsiębiorca wydatkuje pieniądze z subwencji z Tarczy podlega ścisłej kontroli i raportowaniu. Zgodnie z regulaminem PFR może zasięgać informacji na ten temat:

między innymi z KIR, Bankami, instytucjami finansowymi, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Ministrem Rozwoju, Ministrem Finansów, Krajowym Rejestrem Sądowym i sądami powszechnymi oraz pozyskiwać informacje od tych instytucji i organów w zakresie dopuszczanym na podstawie odpowiednich przepisów prawa.

Przedsiębiorca ubiegając się o dotację musi pamiętać zatem o dwóch rzeczach. Po pierwsze, pieniądze z subwencji z Tarczy nie mogą być wydatkowane w dowolny sposób. Po drugie, wydatkowanie tych środków podlega kontroli – zarówno ze strony PFR jak i szeregu innych podmiotów.

Pieniądze z subwencji z Tarczy – czy wystarczy dla wszystkich?

Pula środków nie jest nieograniczona, a ze względu na dużą popularność tego rozwiązania szybko się kurczy. Pieniądze z subwencji z Tarczy Finansowej będą wypłacane maksymalnie do momentu wykorzystania całej kwoty przeznaczonej na ten cel. Jednak istotną kwestią jest możliwość zakończenia udzielania wsparcia w dowolnym momencie, nawet jeśli wszystkie środki nie zostały wykorzystane. Może stać się tak np. w sytuacji odwołania stanu epidemii. Zarówno w sytuacji wykorzystania wszystkich środków jak i wcześniejszego zakończenia programu przedsiębiorca, który złożył wniosek a nie otrzymał jeszcze środków – nie ma prawa do roszczenia o wypłatę dofinansowania. Podobnie jest w przypadku odwołań. Jak pisalismy w artykule opisującym jak się odwołać od odmownej decyzji dotyczącej przyznania subwencji finansowej z Tarczy , nawet jeśli przedsiębiorca otrzymał negatywną decyzję, ma prawo do odwołania i ewentualnego otrzymania dofinansowania. Jeśli pieniądze z Tarczy skończą się przed rozpatrzeniem odwołania lub program zostanie wcześniej zakończony – nie będzie to jednak możliwe.

Nasz rząd patrzy z optymizmem w przyszłość i opisuje walkę z koronowirusem jako przynoszącą sukcesy. Możemy zatem spodziewać się, że już wkrótce zniesie stan epidemii. Dlatego jeśli chcemy skorzystać z pomocy należy spieszyć się z przygotowaniem dokumentacji.

45 odpowiedzi na “Na co można wydać pieniądze z subwencji z Tarczy Finansowej?”

  1. Mogę wydać na pensję pracownika?którego nie mam a nie mogę dofinansować do swojej pensji żeby przeżyć następny miesiąc???paranoja

  2. Nikt tu nie skamla nie przytuliłem ani odroczenia od ZUS bo nie płacę ani postojowego bo nie mogę więc nie pisz czegoś czego nie wiesz.Dostalem tylko pożyczkę którą prawdopodobnie trzeba będzie okazać na co się wydało i stąd mój wniosek że to paranoja .

  3. Informacje na co można wydać i jak otrzymać subwencje można znaleźć na stronie PFR. Warto zajrzeć do Q&A, który jest bardzo pomocny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *