Płaca minimalna 2018 – o ile więcej będą zarabiać Polacy?

Praca Dołącz do dyskusji (273)
Płaca minimalna 2018 – o ile więcej będą zarabiać Polacy?

Płaca minimalna w Polsce przez ostatnie lata rosła stosunkowo szybko. Obecnie wynosi 2000 zł brutto miesięcznie. Płaca minimalna 2018 – ile będzie wynosić?

Wzrost gospodarczy to ważny element oceny kondycji ekonomicznej każdego państwa, jednak dla obywateli ważniejsze od nieco abstrakcyjnych danych makroekonomicznych jest to, jak to się przekłada na ich codzienne życie – w tym zarobki. Od kilku lat możemy w Polsce zaobserwować stosunkowo szybki wzrost wynagrodzeń. Przeciętna pensja wynosi w naszym kraju już ponad 4000 zł.

Rośnie również płaca minimalna. Obecnie najmniej zarabiający pracownicy mogą liczyć na 2000 zł brutto, czyli około 1450 zł na rękę. Jeszcze 5 lat temu najniższa pensja wynosiła raptem 1500 zł brutto.

Płaca minimalna 2018 – czego możemy się spodziewać?

Jak wynika z wyliczeń Pracodawców RP, płaca minimalna w 2018 roku powinna być wyższa od obecnej o co najmniej 49 zł. Dlaczego akurat o tyle? Wysokość płacy minimalnej jest uzależniona od poziomu inflacji. Zgodnie z art. 5 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę:

Wysokość minimalnego wynagrodzenia (…) jest ustalana w taki sposób, aby przeciętna wysokość minimalnego wynagrodzenia w danym roku wzrastała w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wskaźnik cen.

Dodatkowo, na wysokość płacy minimalnej wpływa wysokość przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Należy się zatem spodziewać, że – jeśli prognozy makroekonomiczne, które w najbliższych dniach ma zaprezentować rząd, będą zbieżne z oczekiwaniami – najmniej zarabiający Polacy (a jest ich około 1,3 miliona) będą zarabiać miesięcznie ok. 50-60 zł miesięcznie więcej. Nie mniej jednak niż 2049 zł.

Może jednak związkom zawodowym uda się wywalczyć wyższe stawki – zeszłoroczny wzrost pensji minimalnej był sporo wyższy od poziomu inflacji. Jednak szans na powtórkę z rozrywki i na wzrost płacy minimalnej o 150 zł raczej nie ma co liczyć.

Płaca minimalna 2018 – stawka godzinowa również idzie w górę

Wyższa będzie również minimalna stawka godzinowa – wynalazek obecnego rządu, który miał spowodować, że umowy śmieciowe będą nieco mniej śmieciowe. Obecnie Polacy na umowach cywilnoprawnych powinni zarabiać nie mniej niż 13 zł za godzinę. Wskaźnik ten ma się zwiększyć w 2018 roku o ok. 30 groszy. Oznacza to wzrost o ok. 3%.