Polacy na potęgę kupują nieruchomości za gotówkę w celach inwestycyjnych. Rząd jednak nie spieszy się z regulacją rynku

Nieruchomości Dołącz do dyskusji (10)
Polacy na potęgę kupują nieruchomości za gotówkę w celach inwestycyjnych. Rząd jednak nie spieszy się z regulacją rynku

Polacy nie tylko ruszyli na zakup nieruchomości, ale jak się okazuje – w ogromnym stopniu kupują je za własne środki. Nie ma żadnych wątpliwości, że w dużym stopniu są to zakupy inwestycyjne. Tymczasem rządzący nadal nie zdecydowali się na przedstawienie swoich propozycji dotyczących ograniczenia zakupu nieruchomości w celach inwestycyjnych. 

Polacy kupują nieruchomości za gotówkę. Nie tylko mieszkania, ale i działki

Z ogólnopolskiego badania pośredników, które przeprowadził portal Nieruchomosci-online we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu wynika, że Polacy na potęgę kupują nieruchomości za gotówkę. W ciągu ostatniego roku (od września 2020 do września 2021) zaobserwowano ogromny wzrost zakupów za własne środki zwłaszcza w segmencie mieszkań (71,1 proc. potwierdziło ten trend) i działek (68,8 proc.). Pośrednicy potwierdzili też trend wzrostowy zakupów za gotówkę w segmencie domów (51,2 proc. ankietowanych). Nie da się jednak ukryć, że w wielu wypadkach chodzi o zakupy inwestycyjne. Jak potwierdza Jerzy Sosnowski z gdyńskiego biura Kamienica Nieruchomości, „dla tych klientów, którzy posiadają wolne środki finansowe, zakup nieruchomości jest wciąż bezpieczną lokatą kapitału. W tym kontekście szczególnie chętnie kupowane są właśnie działki budowlane”. 

Z kolei udział transakcji gotówkowych był największy właśnie w segmencie działek. Jak mówi Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl, pośrednicy wskazali, że w III kwartale Polacy swoje oszczędności najchętniej wydawali na działki. Blisko co trzeci pośrednik odpowiedział, że ponad 80 proc. wszystkich gruntów jest obecnie kupowana za gotówkę. Z kolei najmniej transakcji ze środków własnych nabywców odnotowano w przypadku domów i lokali użytkowych. Tylko 20-40 proc. klientów decyduje się na zakup budynku jednorodzinnego za gotówkę.

źródło: nieruchomosci-online

Rynek nieruchomości jako alternatywa dla rynku giełdowego. Rząd nadal nie podejmuje działań

Eksperci nie ukrywają, że Polacy kupują nieruchomości za gotówkę głównie w celach inwestycyjnych. Jak twierdzi dr hab. Bogusław Półtorak, prof. UEW, analityk i komentator badania INPON, rynek nieruchomości stał się obecnie dla Polaków alternatywą dla rynku giełdowego – co dobrze było widać zwłaszcza w tym roku. Co więcej, ja podkreśla, występuje też silna korelacja między niskimi stopami procentowymi a słabym złotym. To z kolei powoduje, że polski rynek nieruchomości jest traktowany jako rynek inwestycyjny również dla podmiotów z zagranicy. Czyli – dla wielkich funduszy inwestycyjnych, wykupujących jednorazowo co najmniej kilkaset mieszkań.

Wychodzi zatem na to, że mimo sygnałów z wielu źródeł, że nieruchomości kupowane są dzisiaj głównie w celach inwestycyjnych – zarówno przez prywatnych inwestorów jak i fundusze – to rząd nie spieszy się z zaprezentowaniem działań, które miałyby pomóc w uregulowaniu sytuacji na rynku nieruchomości. Teoretycznie jeszcze niedawno wiceminister Usciński zapowiadał możliwość wprowadzenia np. podatku od zysku ze spekulacji – czy ograniczenia w związku z tzw. pustostanami. Na razie jednak rząd nie przedstawił w tej sprawie żadnych nowych rozwiązań.