Praca na etat nawet od 16 lat – McDonald’s daje umowę o pracę

Praca dołącz do dyskusji (5) 24.06.2015
Praca na etat nawet od 16 lat – McDonald’s daje umowę o pracę

Udostępnij

Michał Grązka

Zwłaszcza w wakacje rośnie ilość pracowników sezonowych. McDonald’s promuje ścieżkę kariery także dla 16-latków – i to na umowę o pracę.

Coraz częściej młodzi ludzie chcą dorobić sobie dodatkowe pieniądze, aby w ten sposób zwiększyć otrzymywane kieszonkowe. Jeżeli nie ukończyli 18 roku życia, czeka ich kilka utrudnień. Dodatkowo, najczęściej przy pracach sezonowych takich jak zbiory, mogą oni liczyć co najwyżej na umowę zlecenie. McDonald’s jednak oferuje zatrudnienie dla nieletnich także na podstawie umowy o pracę.

Kto może pracować? Póki co, wszyscy którzy ukończyli 16 rok życia, a także są absolwentami gimnazjum. Dodatkowo, muszą uzyskać od lekarza zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy. Szczegółowe warunki, a także dodatkowe przywileje nieletnich pracowników opisywaliśmy w osobnym artykule. Poruszamy tam także kwestię zmienionego wymiaru czasu pracy i dostosowanych przerw.

McDonald’s zdaje się odpowiednio dostosowywać do wszystkich norm i reguł. Obostrzenia, które można znaleźć w dziale dziewiątym kodeksu cywilnego (od art. 190), są powielone na stronie z karierami restauracji. Po tak dużej sieci, która nie raz była celem pozwów, można spodziewać się spełniania wszelkich norm. Pracownicy nie powinni mieć także problemów z terminowością wypłat.

Na każdym kroku procesu rekrutacji zaznaczone jest, że sezonowe zatrudnienie młodocianych na etat zalicza się do prac lekkich. Dla „nieletnich stanowisk” stworzono osobne ogłoszenie, które jasno wymienia wszystkie obowiązki, czekające na osoby, które nie mogą być zatrudnione do prac ciężkich:

Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za:
– sprzedaż produktów McDonald’s
– przygotowywanie napojów zimnych i gorących oraz deserów lodowych
– uzupełnianie zapasów na obszarze serwisu
– utrzymywanie czystości na obszarze serwisu i na sali restauracyjnej
– prace porządkowe w restauracji i na terenie zewnętrznym wokół restauracji

Jak wygląda sprawa wynagrodzenia? W związku z umową o pracę, obowiązują tu oczywiście stawki minimalne, jednak niektóre media podają najniższą płacę na poziomie 10 zł / h. Polityka McDonald’s mówi także, że w przypadku dobrej, solidnej pracy, można liczyć na podwyżki czy premie.

Choć kariera w McDonald’s dla wielu nie jest szczytem marzeń, ma przynajmniej kilka pozytywów. Po pierwsze, to duża sieć, która nie może sobie pozwolić na nieprzestrzeganie prawa, w tym prawa pracownika. Po drugie, ciężko o miejsce, w którym nieletni mogą dorobić sobie na cały etat. Gdy więc jest potrzeba ekstra gotówki na wakacje, bo fajnie byłoby na nadchodzący rok szkolny kupić nowy smartfon czy laptop – oto okazja, aby zrobić to stosunkowo bezpiecznie.

Problemy z prawem pracy, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.