Będą wyższe składki ZUS dla młodych firm w 2022 r. Tym razem nie jest to jednak skutek zmian w ramach Polskiego Ładu

Finanse Firma dołącz do dyskusji (18) 16.09.2021
Będą wyższe składki ZUS dla młodych firm w 2022 r. Tym razem nie jest to jednak skutek zmian w ramach Polskiego Ładu

Edyta Wara-Wąsowska

Obciążenia dla przedsiębiorców zwiększą się już od początku przyszłego roku – wszystko za sprawą Polskiego Ładu. Okazuje się jednak, że nie tylko sztandarowy program rządu oznacza podwyżki dla firm. Duże znaczenie ma też wzrost płacy minimalnej. Oznacza m.in. wyższe składki ZUS dla młodych firm. Ile wyniosą preferencyjne składki ZUS w 2022 r.?

Wyższe składki ZUS dla młodych firm. Wszystko przez podniesienie płacy minimalnej

Ze względu na liniową składkę zdrowotną (chociaż ostatecznie wysokość składki będzie zależeć od formy opodatkowania, jaką wybrał przedsiębiorca) wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą zostaną dodatkowo obciążone. Problem dotyczy też młodych firm – i to podwójnie, bo w ich przypadku chodzi nie tylko o składkę zdrowotną.

W Dzienniku Ustaw opublikowano już rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r. Ostatecznie rządzący zdecydowali, że pensja minimalna w 2022 r. wyniesie 3010 zł brutto. Dla najmniej zarabiających pracowników to dobra wiadomość. Znacznie gorsza jest jednak dla osób, które dopiero myślą o założeniu firmy lub niedawno zdecydowali się na taki krok i korzystają właśnie z preferencyjnych składek ZUS.

Wszystko dlatego, że wysokość preferencyjnych składek ZUS jest uzależniona właśnie od kwoty minimalnego wynagrodzenia na dany rok. Podstawę wymiaru preferencyjnych składek ZUS stanowi, zgodnie z przepisami, 30 proc. minimalnej pensji. W 2022 r. będzie to zatem 903 zł.

Mając podstawę wymiaru składek, można obliczyć, ile będą wynosić preferencyjne składki ZUS w 2022 r.

Preferencyjne składki ZUS w 2022 r.:

Przyjmując, że podstawa wymiaru wynosi 903 zł, to w przyszłym roku młode firmy zapłacą:

  • 176,27 zł składki emerytalnej (19,52 proc.),
  • 72,24 zł składki rentowej (8 proc.),
  • 22,12 składki chorobowej (2,45 proc.),
  • 15,08 zł składki wypadkowej (1,67 proc.).

Przedsiębiorca płacący preferencyjne składki jest natomiast zwolniony z konieczności opłacania składek za siebie na Fundusz Pracy. Preferencyjne składki ZUS wyniosą zatem w 2022 r. 285,71 zł – oczywiście bez składki zdrowotnej. Tym samym wzrost będzie raczej symboliczny – przynajmniej w skali miesiąca (19,93 zł), co w skali roku zabierze z kieszeni początkującego przedsiębiorcy o 239,16 zł więcej niż w 2021 r.

Nikt nie ma jednak wątpliwości, że jeśli w przyszłym roku mniej osób zdecyduje się na założenie działalności gospodarczej, to nie ze względu na nieco wyższe składki ZUS, ale wspomnianą już – składkę zdrowotną. Jej znaczny wzrost będzie stanowił duże obciążenie właśnie zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców. Tym samym może zniechęcić do zakładania własnego biznesu. Prawdopodobnie akurat na takim efekcie nie zależało rządzącym, ale właśnie taki efekt może mieć nowe prawo, które wejdzie w życie już od 1 stycznia 2022 r.