Reforma szkolnictwa – znikną gimnazja, wróci 8-letnia podstawówka

Gorące tematy Państwo 28.06.2016
Reforma szkolnictwa – znikną gimnazja, wróci 8-letnia podstawówka

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Reforma szkolnictwa ogłoszona przez Minister Annę Zalewską – znikają gimnazja, a będzie 8-letnia podstawówka i 4-letnie liceum.

Gimnazja w polskim szkolnictwie mają długą historię, były one tworzone w trzynastym, szesnastym i osiemnastym wieku. W takiej formie, jaką mamy obecnie, zostały wprowadzone przez rząd Jerzego Buzka w 1999 roku jako jedna z „czterech reform”. 27 czerwca Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska ogłosiła, że nowa struktura szkolna zakłada, że znikną gimnazja na rzecz… 8-letniej podstawówki i 4-letniego liceum.

Reforma szkolnictwa 2017

Skądś znam ten układ. Najpierw osiem lat podstawówki, potem cztery w liceum i studia… No tak, sam korzystałem z tego rodzaju edukacji i nie nie narzekałem. Na gimnazjach psy wieszano od momentu, gdy padł pomysł reformy. Potem gdy weszła w życie i nie wszystkie dzieci, rodzice i nauczyciele odnajdowali się w tej rzeczywistości. Potem zaczęło to funkcjonować. Teraz nadciągają kolejne zmiany.

Nowa reforma szkolnictwa zakłada, że będą cztery lata nauki na poziomie podstawowym (szkoła powszechna), potem cztery na gimnazjalnym i cztery licealnym lub pięć lat technikum albo dwa stopnie szkoły branżowej (dawniej zawodowej). Reforma obejmie dzieci, które obecnie uczą się w 5 klasie podstawówki. Kończąc 6 klasę, nie pójdą już do gimnazjum, a otrzymają po prostu promocję do kolejnej, 7 klasy.

Cóż, po takiej reformie Ministerstwa Edukacji Narodowej nie tylko zniknie gimnazjum. Rewolucja zapewne czeka dzieci i rodziców także w związku z podręcznikami, egzaminami, etc. Nauczyciele też będą musieli przygotować się do zmian i to w tempie iście ekspresowym. Do tego zaczynają się zastanawiać, ilu z nich zachowa posady, a ilu czeka redukcja? Dyrektorzy szkół, którzy otrzymają zadanie połączenia kadry z podstawówek i gimnazjów, też nie będą mieli łatwego zadania.

Zmian zapewne będzie więcej, ale o wszystkich trudno teraz wyrokować. Może macie jakieś przemyślenia na ten temat lub też wizję tego, jak będzie wyglądała taka „nowoczesna” edukacja?

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Jeśli masz problemy związane ze szkolnictwem, działaniami nauczycieli, dyrekcji szkoły, uczniami, uczelniami, a także we wszelkich innych sprawach, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.