Rejestracja samochodów z kierownicą po prawej stronie możliwa od połowy sierpnia

Gorące tematy Moto dołącz do dyskusji (49) 04.08.2015
Rejestracja samochodów z kierownicą po prawej stronie możliwa od połowy sierpnia

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Od 15 sierpnia będzie możliwa rejestracja samochodów z kierownicą po prawej stronie zwanych potocznie „anglikami”.

W Dzienniku Ustaw z 31 lipca 2015 roku ukazały się rozporządzenia ministra infrastruktury i rozwoju, dotyczące przeprowadzania badań technicznych pojazdów przystosowanych do ruchu lewostronnego, niezbędnego wyposażenia jakie powinny mieć, aby móc zostać zarejestrowanymi w Polsce. Jest tam także mowa o dokumentach, które są używane przy tego typu badaniach. Dzięki tym zapisom już od 15 sierpnia możliwa będzie rejestracja samochodów przeznaczonych do ruchu lewostronnego.

Niedawno pisaliśmy o tym, że z rejestracją „anglików” może być problem. Widocznie ustawodawcy uwzględnili uwagi dotyczące wcześniej wydanych przepisów i postanowili je odpowiednio dostosować, dzięki czemu rejestracja tego typu pojazdów nie powinna być już kłopotem, o ile spełnią one zakładane kryteria. Najważniejsze jest to, że samochody te muszą być nowe lub wcześniej mieć rejestrację w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Pojazd przystosowany dla ruchu lewostronnego, który ktoś będzie chciał zarejestrować w Polce, będzie musiał zostać dostosowany do ruchu po prawej stronie. Co ważne, nigdzie nie ma słowa o przekładaniu kierownicy na lewą stronę, ale ważne jest to, że dostosować trzeba lusterka zewnętrzne, oświetlenie (głównie lampy przednie – by nie oślepiały jadących z przeciwka), a prędkościomierz MUSI być wyskalowany w km/h. Dopuszcza się samochody, w których „budzik” będzie wskazywał jednocześnie prędkość w kilometrach i milach. Warto pamiętać, że w Polsce samochód musi być wyposażony w światła przeciwmgielne, gdyż część samochodów z „prawą” kierownicą nie ma ich na stanie.

Mamy nadzieję, że to już koniec perturbacji związanych z rejestracją samochodów przeznaczonych do jazdy po lewej stronie w naszym kraju. Diagności dostaną odpowiednie wytyczne co do sprawdzenia stanu technicznego i przygotowania tychże pojazdów do poruszania się na polskich drogach, a urzędnicy nie będą stwarzali już żadnych problemów z rejestracją.

Masz problemy lub wątpliwości związane z zakupem, rejestracją lub wyzbyciem się pojazdów i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com