Skarbówka utrudnia rejestrację na potrzeby VAT? Przedsiębiorcy skarżą się na przedłużanie procedury

Firma Podatki dołącz do dyskusji (186) 25.11.2019
Skarbówka utrudnia rejestrację na potrzeby VAT? Przedsiębiorcy skarżą się na przedłużanie procedury

Edyta Wara-Wąsowska

Przedsiębiorcy skarżą się, że mają problemy z rejestracją na potrzeby VAT. Wszystko przez to, że skarbówka ma reagować opieszale, a sprzyjają jej w tym przepisy, które zmieniły się jakiś czas temu. Przedłużana weryfikacja uniemożliwia im z kolei rozpoczęcie i prowadzenie biznesu. 

Rejestracja na potrzeby VAT trwa coraz dłużej

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, część doradców podatkowych potwierdza to, na skarżą się niektórzy przedsiębiorcy. Chodzi o to, że rejestracja do VAT trwa coraz dłużej. Jak można się domyślić, utrudnia to przedsiębiorcom prowadzenie biznesu lub w ogóle rozpoczęcie prowadzenia działalności. Skarbówka w niektórych przypadkach przeciąga weryfikację. Zdarzają się nawet skrajne przypadki, gdy rejestracja trwa wiele miesięcy, bo urząd uznał, że podatnik nie istnieje – i to mimo tego, że był zarejestrowany w KRS.

Co istotne, rejestracja nie zawsze przebiegała tak długo. Jednym z powodów były przepisy. Przed 1 stycznia 2017 r. organy skarbowe musiały dokonać rejestracji w przeciągu 1-2 miesięcy. Obecnie jednak żadnego limitu czasowego nie ma, co powoduje, że weryfikacja może trwać nawet kilka miesięcy. Przeciętnie przedsiębiorca musi czekać na jej przejście około trzech miesięcy.

W procesie weryfikacji fiskus sprawdza przede wszystkim, czy podmiot istnieje, jaką działalność chce prowadzić czy gdzie jest siedziba firmy. Aby wpłynąć na skrócenie procesu weryfikacyjnego, do wniosku VAT-R powinny zostać dołączone załączniki, które mogą potwierdzić dane z wniosku. Tym samym konkluzja jest prosta – jeśli przedsiębiorcy zależy, by rejestracja do VAT przebiegła szybko, powinien wyjść z pewną inicjatywą i dostarczyć urzędowi możliwie jak najwięcej danych. Nie zaszkodzi też, jeśli do wniosku dołączy szczegółowy opis biznesu, tak, by wykluczyć ewentualne wątpliwości związane z przedmiotem działalności.

Problemy z rozliczaniem

Przedsiębiorcy skarżą się, że przedłużająca się rejestracja do VAT utrudnia im prowadzenie działalności. Chodzi przede wszystkim o to, że w takiej sytuacji, przy sprzedaży usług czy towarów, kontrahenci nie mogą odliczać podatku z wystawionych przez nich faktur. A to powoduje, że wybierają innych partnerów biznesowych. Teoretycznie urzędy nie powinny kwestionować odliczania VAT z faktur, ponieważ rejestracja to tylko formalna czynność. W praktyce jednak kontrahenci obawiają się zakwestionowania takich działań ze strony skarbówki. Zdaniem ekspertów niechęć kontrahentów bierze się również z funkcjonowania białej listy podatników VAT, która weszła w życie we wrześniu br.

Teoretycznie przedsiębiorca może poinformować kontrahenta, że jest w trakcie procesu rejestracji, a na fakturach zamiast NIP, czasowo będzie pojawiać się REGON. Pod taką informacją może też podpisać się doradca podatkowy. O ile jednak warto spróbować takiego zabiegu, by przekonać kontrahentów o tym, że mogą bez przeszkód odliczyć VAT, jeśli przedsiębiorca wpłaci go do US, o tyle nie można się nastawiać na to, że przekona to wszystkich.

Niestety, z tego wynika głównie fakt, że przedsiębiorcy muszą uzbroić się w cierpliwość, bo wątpliwe jest, by terminy weryfikacji i rejestracji zostały skrócone. Można co najwyżej próbować już na samym początku dostarczyć urzędowi jak najwięcej informacji, a później – reagować jak najszybciej na poszczególne zapytania.