Sklepy Biedronka mają monopol na sukces? 2800 dyskontów, rekordowy bilans zamknięcia 2017

Zakupy dołącz do dyskusji (125) 13.01.2018
Sklepy Biedronka mają monopol na sukces? 2800 dyskontów, rekordowy bilans zamknięcia 2017

Joanna Buchwałd-Musińska

Sklepy Biedronka początkowo zyskały popularność głównie dzięki niskim cenom. W miarę upływu czasu Biedronka stała się największą siecią detaliczną w Polsce, liczącą w tej chwili 2823 sklepy, zlokalizowane w tysiącu miejscowościach na terenie całego kraju. Wynik finansowy Biedronki za ubiegły rok jest imponujący: sieć zanotowała sprzedaż wyższą aż o 13,2% w porównaniu do roku 2016 i zakończyła ją z wynikiem ponad 45 mld zł. 

Sklepy biedronka są wszędzie

Receptą na sukces jest prawdopodobnie obecność Biedronki w niemal każdej większej miejscowości w Polsce. Według prognoz Haitong Banku (z siedzibą m.in. w Portugalii), na rok 2020 sklepy Biedronka powinny liczyć już 3000 otwartych dyskontów i generować przychody wyższe o ponad 10 mld zł od zeszłorocznego wyniku końcowego. Nie jest to niewykonalne jeśli wziąć pod uwagę tempo rozwoju sieci. Rok 2017 był dla Jeronimo Martins synonimem prawdziwego sukcesu, Biedronka sięgnęła po złote runo i nic nie wskazuje na to, by miała zwolnić. Od stycznia sieć zapowiedziała również podwyżki dla swoich pracowników.

Codziennie niskie ceny

Jak możemy przeczytać na stronie sieci:

„Filarami strategii firmy są starannie wyselekcjonowane produkty najwyższej jakości, oferowane w codziennie niskich cenach”

I rzeczywiście. Biedronka współpracuje w Polsce z blisko sześciuset partnerami handlowymi. Sieć oferuje wiele produktów znanych producentów, sprzedawanych pod szyldem marek własnych, co pozwala na uzyskanie niskiej ceny, za sprawą dużych ilości zamawianego towaru oraz braku konieczności finansowania marki dostawcy. Szeroki wachlarz asortymentu stałego oraz obecność artykułów typu in-out (jednorazowych, gazetkowych) w atrakcyjnych cenach, w połączeniu z kampaniami reklamowymi zapewniły Biedronce pozycję niekwestionowanego lidera. Tylko przez trzy kwartały ubiegłego roku Jeronimo Martins zainwestowało w Polsce aż 422 mln euro. Większa część inwestycji dotyczyła Biedronek.

2823 sklepy Biedronka w ponad tysiącu miejscowości

Dynamiczny rozwój marki spowodował, że rocznie w Polsce przybywa około 100 Biedronek. W 1997 r. Jeronimo Martins odkupiło od poznańskiego Elektromisu wszystkie 210 sklepów. W roku 2010 doszło do otwarcia 1500 placówki, a dwa lata potem na liście figurowało o 500 Biedronek więcej. Dziś nie ma w Polsce konsumenta, który nie słyszałby o Biedronce. Można nie słyszeć o Dino lub Małpka Express, ale Biedronkę zna każdy. Z końcem ubiegłego roku Biedronek w Polsce było już 2823.

Druga najcenniejsza polska marka

Ponad dwudziestoletnia obecność Biedronki w Polsce pozwoliła marce na ugruntowanie pozycji na rynku dyskontów. W ubiegłych latach sklepy Biedronka dwukrotnie zwyciężyły w Marketingowym Rankingu Sieci Detalicznych, wyprzedzając 54 konkurentów. Z informacji biura prasowego Biedronki wynika, że „Jeronimo Martins Polska S.A. jest drugą co do wielkości polską firmą, a Biedronka drugą najcenniejszą polską marką”. Na chwilę obecną koncern zatrudnia w Polsce ponad 60 tys. osób.