Są wśród nas ludzie, którzy doskonale radzą sobie bez pomocy państwa. I dzisiaj mają swój dzień

Społeczeństwo Zdrowie Dołącz do dyskusji (235)
Są wśród nas ludzie, którzy doskonale radzą sobie bez pomocy państwa. I dzisiaj mają swój dzień

Dzisiaj mamy Światowy Dzień Osób z zespołem Downa i z tego też względu zachęcamy was szczerze do wzięcia udziału w akcji #ZespółKolorowychSkarpetek. Czas obalić przestarzałe mity, które tylko powodują strach wobec ludzi dotkniętych tą wadą genetyczną.

Z pewnością każdy z nas poznał kiedyś osobę z trisomią 21, zwaną zespołem Downa. Ludzie cierpiący na tę przypadłość w dalszym ciągu muszą borykać się z niektórymi stereotypami, nie zawsze jest im też łatwo w społeczeństwie. Przygotowano więc spot, który ma obalić mity na temat tego schorzenia i przybliżyć je ludziom. W akcji bierze osiem osób z trisomią 21, osób opowiadających o tym, czym jest dla nich zespół Downa: jak się okazuje, dla nich to wcale nie jest najgorsza rzecz na świecie (więc dlaczego my tak o tym myślimy?).

I chociaż nam funkcjonowanie z nią może wydawać się czymś niemożliwym, to najwyraźniej ci ludzie dokonują codziennie tego niemożliwego. Znamy (pozornie) „zdrowe” osoby, które zrujnowały swój dobrostan, a tu mamy do czynienia z ludźmi, dla których trisomia 21 nie oznacza końca świata, bo chcą żyć tak, jak wszyscy inni. Cała akcja niesie za sobą naprawdę potężny przekaz, bo dowodzi, że nawet w państwie, któremu daleko od bycia opiekuńczym czy wspierającym, można radzić sobie śpiewająco, jeśli ma się wsparcie najbliższych.

Światowy Dzień Osób z zespołem Downa

To, że społeczeństwo angażuje się w takie akcje udowadnia nam, że ciągle jest nadzieja dla osób, które miały pecha urodzić się z wadami genetycznymi. Dopóki ktoś z trisomią 21 nie urodzi się w naszej rodzinie, wydaje nam się, że tego typu wady dotykają wszystkich innych. Dom Mediowy, który wziął się za organizację spotu chce, by osoby dotknięte zespołem Downa były traktowane tak samo, jak wszystkie inne. Żeby to, co dla nas jest normalne i oczywiste – szacunek dla nich – było czymś normalnym i oczywistym także w społeczeństwie. Bo „normalność” to dużo powiedziane w świecie, w którym z łatwością osobom „zdrowym” przychodzą do głowy rzeczy, które mrożą krew w żyłach. Być może powinniśmy przedefiniować pojęcie „normalności” jako takiej?

#ZespółKolorowychSkarpetek zachęca nas wszystkich do tego, byśmy w tym szczególnym dniu założyli skarpetki nie do pary, pokazujące różnorodność genetyczną. Jeśli nie mamy kolorowych skarpetek, możemy je kupić w sklepie Many Mornings – 21 marca 2019 z zakupu takowych zostanie przekazane 21% na rzecz Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa Bardziej Kochani. Do czego serdecznie zachęcamy.