UOKiK najsurowszy w historii wobec Telefonii Polska Razem. Dzwonili i udawali TePsę, Orange, Netię…

Gorące tematy Technologie 10.01.2017
UOKiK najsurowszy w historii wobec Telefonii Polska Razem. Dzwonili i udawali TePsę, Orange, Netię…

Udostępnij

Maja Werner

To jest prawdziwa zmora, że ci nowi dostawcy prądu czy usług telekomunikacyjnych nie mają odwagi powiedzieć wprost „jesteśmy nowym podmiotem na rynku”, tylko prowadzą rozmowę w taki sposób, że nie do końca wiadomo czy przyszedł nasz dostawca, czy ktoś z ulicy…

Jednemu z naszych redaktorów przydarzyła się na przykład historia Pana, który ostatecznie przyznał się, że jest z firmy Polski Prąd, ale przez całą dyskusję utrzymywał stanowisko, jak gdyby przysłała go Energa. Również innym osobom z naszego otoczenia zdarzyły się firmy stosujące takie praktyki i o ile sporo osób zachowuje w takich sytuacjach czujność, to czy moglibyście powiedzieć to samo na przykład o swojej babci?

W końcu nie chodzi tu tylko o naciąganie na niekorzystną ofertę, ale przede wszystkim o podszywanie się za operatora, z którym już jesteśmy związani umową. Jeśli przychodzi nasz operator i mówi, że będziemy mieli taniej, to jakkolwiek dziwne się to wydaje – czemu mielibyśmy mu nie wierzyć? A tymczasem to zupełnie inna firma, która w nieuczciwy sposób chce pozyskać klienta.

Oto, jak miała to robić Telefonia Polska Razem, przykłady pochodzą wprost ze źródeł UOKiK-u:

I.

 • A co to jest za firma co do mnie dzwoni?
 • Biuro obsługi klienta dla klientów Orange
 • Bo ja do Netii należę, proszę Pani.
 • No to dobrze. To jest dla klientów Netii jak najbardziej

II.

 • Bardzo mi miło. Ja kontaktuje się, ponieważ od następnego miesiąca następuje zmiana opłaty za abonament telefoniczny stacjonarny (…) dlatego też kontaktuje się w celu weryfikacji danych teleadresowych do obniżki tak?
 • Tak, ale ja, proszę Pana, dopiero umowę zawarłam w Netii, ja mam umowę na dwa lata, tak, że nie będę zrywać.
 • Ja kontaktuje się do klientów Netii. Ja nie wiem, czemu… Nie rozumiem, o czym Pani…
 • Aaa, to Pan jest z Netii, tak?
 • Tak.
 • Przepraszam bardzo, myślałam, że Telekomunikacja.

Co gorsza, nowe umowy zostawały zawierane w taki sposób, iż równocześnie dochodziło do rozwiązania umowy z dotychczasowym operatorem i skutkowało zapłatą kar umownych. Konsumenci nie byli o tym informowani, nie zdawali sobie nawet sprawy z faktu zmiany usługodawcy. Co więcej, Spółka PGT, do której należy Telefonia Polska Razem nawet nie przekazywała konsumentom egzemplarzy podpisanych przez nich umów, przez co nie zdawali sobie oni nawet sprawy z faktu, iż zawarli umowę z nowym operatorem.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

UOKiK najsurowszy w historii – Telefonia Polska Razem słono zapłaci

Takie działanie było oczywiście nie tylko nieuczciwe względem abonentów telefonicznych, ale i względem konkurencji firmy, która podszywała się pod swoich rywali. UOKiK prawdopodobnie słusznie uznał, że nie należy tolerować tego typu praktyk i po raz pierwszy w swojej historii nałożył maksymalny wymiar kary za praktyki godzące w słabszych uczestników rynku. Urząd nie znalazł w tej sprawie żadnych okoliczności łagodzących, dlatego na przedsiębiorcę została nałożona maksymalna kara, przewidziana przez przepisy – blisko 10 proc. obrotu osiągniętego w poprzednim roku. Sankcja wyniosła ponad 1,97 mln zł – czytamy w oficjalnym komunikacie UOKiK-u, o ile spółka PGT nie zechce walczyć przed  Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

10 odpowiedzi na “UOKiK najsurowszy w historii wobec Telefonii Polska Razem. Dzwonili i udawali TePsę, Orange, Netię…”

 1. Zazwyczaj za takie przewinienia obwinia się pracowników szeregowych ( przedstawicieli).
  Ale ta firma ewidentnie powstała do naciągania starszych ludzi!
  Telefonia Polska s.a.- TP s.a.
  Nazwy pakietów identyczne jak w orange!
  Ceny średnio 3zł mniejsze.

  Starszy człowiek tego nie ogarnie! TP to TP! Niektórzy wciąż myślą, że istnieje! baaa Zdarzają się tacy, którzy mówią ze na poczcie maja stacjonarny! Od paru lat dostają fakturę z logiem Orange ale dalej nie przyswoili zmian.

  Kiedyś było tylko TP dla starych ludzi to oczywiste, ze telefon jest w TP. Paliwo z CPN, a konto w PKO!

  A na tym żerują oszuści :(

 2. Swoją drogą dlaczego wielcy operatorzy nie pozwali konkurenta z ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji? Dowodów naruszenia jest aż nadto.

  • Dokładnie, najlepsze jest to, że duże firmy, pod które podszywają się te sk…ny nic nie robią, a to przecież łatwa kasa, albo chociaż sposób by udupić. W USA to by były setki milionów zielonych z odszkodowań…

 3. Ja sie boje, jakie oszustwa beda na porzadku dziennym za kilkadziesiat lat jak to ja bede tym niezorientowanym w nowym swiecie emerytem.

  • pewnie już będziesz na bieżąco, to obecni emeryci nie wiedzą bo w ich czasach nie było wgl komputerow, telefonow a nawet i telewizji

 4. niech ida do sądu . wszyscy wiedza ze kłamali w żywe oczy ze obniżaja abumanent ze sa z TP, Orange, Netii ,a podpisywali umowy. Pracowalem kiedys w Netii , Bylo to powszechne

 5. A pamiętacie może firmę o nazwie „Dzień dobry Telekomunikacja” – ludzie myśleli, że się telekomuna z nimi wita a to była nazwa – powinni zakazać nazw które mogą wprowadzić w błąd.

  Moją 93 letnią Babcię, którą z firmy New Telekom naciągnęli że będzie płacić niższe rachunki, a ona przez telefon zawarła umowę (ofc taniej nie jest, po pierwsze jest to nie stacjonarka tylko telefon komórkowy, a aparat który dostała jest nieczytelny i trudny w obsłudze dla osoby w tym wieku) i teraz nie wiem jak to odkręcić, prawnikiem nie jestem ale wiem że są jakieś akcje jak „uwolnienie się od skutków prawnych rozwiązania umowy”.

 6. To musiały mendy POwskie zostać odciągnięte od władzy, aby się zabrać za te przekręty?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *