To nie ASZdziennik. Radny z Krakowa chce usunięcia nazwy ulicy Dworcowej. Bo dekomunizacja

Gorące tematy Na wesoło dołącz do dyskusji (920) 03.09.2016
To nie ASZdziennik. Radny z Krakowa chce usunięcia nazwy ulicy Dworcowej. Bo dekomunizacja

Maja Werner

Czy w waszym mieście znajduje się ulica Dworcowa? Podejrzewam, że w miejscowościach z dworcem jest to dość częsta praktyka. Ale zdaniem niektórych jest to forma uczczenia sowieckiego pisarza Dworcowa. 

To nie ASZdziennik. To znaczy, do samego końca chcę wierzyć, że jednak radny Prawa i Sprawiedliwości z Krakowa robił sobie żarty, ale na nagraniu, które obiegło sieć w piątek wieczorem brzmi dość przekonująco. Cała sytuacja jest tym zabawniejsza, iż w dużej mierze odnosi się do serii popularnych internetowych dowcipów, które sugerowały, że na przykład wynalazcą klatki schodowej jest znany radziecki uczony Schodow.

Ulica Dworcowa na cześć Dworcowa

Radny Miasta Kraków, będący przy okazji także pracownikiem IPN Adam Kalita w wywiadzie dla Radia Kraków stwierdził, że:

Jest np. kontrowersyjna ulica Dworcowa. Część mieszkańców myśli, że ta ulica jest związana z dworcem PKP, a to nie jest nazwa ulicy związana z dworcem, tylko z Dworcowem

I rzeczywiście. Kiedy przekopujemy się przez dorobek literatury rosyjskiej, można natrafić tam na jegomościa o nazwisku Dworcow. Jak podaje Wikipedia:

Nikołaj Grigorijewicz Dworcow. Po wojnie Dworcow zamieszkał w Ałtaju. W 1957 roku został członkiem KPZR. Pracował na stanowisku szefa departamentu operacyjnego miejscowego komitetu ds kas oszczędnościowych. Był także reporterem gazety Stalinowskaja Smiena. Czas wolny poświęcał twórczości literackiej. Jego najbardziej znanym utworem jest powieść Morze rozbija się o skały (ros. Море бьётся о скалы) z 1961 roku. Jej tematem jest okres spędzony w obozie jenieckim.

A co jeśli radny ma rację?

Załóżmy na chwilę, że teoria krakowskiego radnego jest sensowna. Trzeba przyznać, że w takiej sytuacji Rosjanom udałoby się naprawdę – wybaczcie trywialne określenie – strollować Polskę w naprawdę zabawnym stylu. Niestety, krótka runda po historii najbardziej znanych ulic Dworcowych w Polsce (a jest ich sporo, te bardziej zasłużone mają nawet osobne strony w internetowej encyklopedii Wikipedia) wskazuje, iż geneza niektórych z nich sięga nawet XIX wieku.

Co więcej, często zdarzało się, iż ulice te pierwotnie mianowane były swoimi nazwami już przez zaborców. I tak oto, na przykład ulica Dworcowa w Bytomiu pierwotnie nazywała się Bahnhofstrasse. Żadna ze mnie wybitna germanistka, ale ja przetłumaczyłabym to jako… ulica Dworcowa.

Warto też podkreślić, że z reguły ulice mianowane na czyjąś cześć są nazywane zarówno imieniem, jak i nazwiskiem. Imię czasem nawet nie figuruje na tabliczkach osadzonych w ramach budynku, ale zwykle można je bez problemu odnaleźć w katach urzędowych. Należy też nadmienić, iż wszystkie dostępne źródła odmieniają adres krakowskiej ulicy, w formie „przy ul. Dworcowej”. Internauci już zaczęli żartować, że dni ulic takich jak Kwiatowa, Bajkowa czy Wierzbowa są policzone.

Pomimo ogólnej fali wesołości w mediach społecznościowych, osobiście cały czas mam jednak umiarkowaną nadzieję, iż wtrącenie było jedynie niezrozumianą przez internautów anegdotką pana Kality w szerszej dyskusji o dekomunizacji Krakowa.

920 odpowiedzi na “To nie ASZdziennik. Radny z Krakowa chce usunięcia nazwy ulicy Dworcowej. Bo dekomunizacja”

 1. W jakiejś miejscowości chcą zmienić nazwę ulicy „Radziecka” bo się źle kojarzy. Tyle że nazwa pochodzi od domu radzieckiego, który kiedyś stał tam, czyli budynku radców.

 2. no jasne radziecki uczony Dworcow, który wymyślił dworce. Ulice kolejowe też powinni zmienić, bo na na pewno był gdzieś jakiś Kolejow, Parkowe, bo Parkow i tak dalej i tak dalej. Chyba najlepiej gdyby pozmieniać nazwy ulic na numery, no może z wyjątkiem takich kojarzących z pożal się Boże rewolucją październikową.

 3. Dworcow wielkim poetą był!!! A tak na poważnie to nawet nie wiedziałem że ktoś taki istniał. Ludzie z partii rządzącej budzą już we mnie tylko śmiech swoim oderwanym od rzeczywistości myśleniem.

   • U mnie zmienili ulice kolejową (może od tego słynnego uczonego: Sasza Kolejov) na Jana Pawła II. O ile nazwa kolejowa, biegnąc wzdłuż torów, każdemu się kojarzyła, nawet osobie spoza miejscowości, tak po zmianie, stał się chaos. Nawet 10lat po zmianie wielu mówi na nią wciąż kolejowa… Chaos i dezorientacja.

 4. W Bielsku-Białej radni zmienili w latach 90-tych nazwę ulicy Czerwonych Wierchów na Generała Andersa, chyba tylko nie rozumieli, że chodzi o pasmo w Tatrach, a ulica dodatkowo znajduje się między osiedlami Karpackim i Beskidzkim. :)

 5. To nic nowego ja pamiętam zmianę ul Partyzantów – bo to niewłasciwi partyzancji byli.
  A poważniej to kiedyś nazwy ulic coś znaczyły. Teraz w molochach takich jak Kraków ( jestem z wiekszego;) problemem jest wymyślenie nazwy której jeszcze nie ma. To staje się absurdalne i być może czas zacząć numerować ulice ..

 6. Przy ulicach śmiech na sali, ale jak widzę gościa w koszulce z sierpem i młotem to coś we mnie się gotuje. Te symbole są tak samo zakazane jak swastyki… A są idioci, którzy to noszą…

 7. Sprawdziłem w bazie TERYT czy w Polsce mamy gdzieś ulicę Nikolaja Dworcowa lub chociaż Witalija Iwanowicza Dworcowa i znalazłem tylko ZERO takich ulic czy placów. ul. Dworcowa jest od dworca (kolejowego, autobusowego) , a nie od naukowca czy pisarza. :)

 8. Dolnośląska Bielawa ma wiele do zrobienia – Waryńskiego, 22 lipca, os. XXV-lecia PRL, Przodowników Pracy, Nowotki, Ludowa, Hempla, Marksa, 1 Maja, Wolności, Berlinga, 9 Maja.

 9. To wygląda jakby mówił na serio! Dworcowa tak się nazywała już przed 2WŚ, a zapewne już z chwilą budowy kolei Karola Ludwika około 1860r. Trudno uwierzyć, że gość urodzony w naszym mieście do tego stopnia nie zna jego historii…

 10. A może warto też poznać bliżej życiorys Kablowa, kim był i czym zasł…użył sobię na nazwanie telewizji jego imieniem. W końcu w większości miast dostępna jest Telewizja Kablowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *