Wynajem samochodu może być korzystniejszy od leasingu. Wszystko przez nowe przepisy

Firma Dołącz do dyskusji (3)
Wynajem samochodu może być korzystniejszy od leasingu. Wszystko przez nowe przepisy

Polski Ład zdecydowanie utrudnił życie przedsiębiorcom – o czym najlepiej świadczy zresztą fakt, że w lutym zniknęło z rynku o 10 tys. biznesów więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku (chociaż należy pamiętać, że powodów tego stanu rzeczy jest więcej). Zmiana przepisów uderzyła też w leasing. Sporo wskazuje na to, że wynajem samochodu będzie w wielu przypadkach korzystniejszy niż leasing.

Wynajem samochodu korzystniejszy niż leasing? W niektórych przypadkach tak

Polski Ład praktycznie zniósł korzyści z wykupu prywatnego auta z leasingu. Zgodnie z nowymi przepisami, auto wykupione z leasingu dopiero po 5 latach (liczonych od końca roku podatkowego, w którym nastąpił wykup) będzie traktowane jako majątek prywatny przedsiębiorcy. To z kolei wiąże się z tym, że jeśli przedsiębiorca będzie chciał sprzedać wykupione auto wcześniej, to przychód ze sprzedaży zostanie potraktowany jako przychód z działalności gospodarczej. Co za tym idzie – konieczne będzie zapłacenie podatku dochodowego i… składki zdrowotnej. Niestety, to oznacza, że dla wielu przedsiębiorców korzyści płynące z wykupu leasingowego auta praktycznie przestają istnieć. Nie ucierpią jedynie przedsiębiorcy, którzy i tak nie zamierzali sprzedawać auta (bo po okresie praktycznie 6 lat potencjalny zysk ze sprzedaży będzie drastycznie niższy).

To wszystko może sprawić, że wynajem samochodu w wielu wypadkach będzie korzystniejszy niż leasing. Eksperci z Carsmile.pl wykonali nawet uproszczone symulacje, w których przedmiotem leasingu/najmu były trzy konkretne modele aut. W przypadku wynajmu wzięto pod uwagę cenę katalogową, wkład własny, sumę rat netto, odliczenie PIT i VAT, proporcję. Serwis, opony, OC/AC wliczone w cenę (przy 36 miesięcznej umowie)

W przypadku leasingu uwzględniono oprócz ceny katalogowej, wkładu, sumy rat, odliczeń i proporcji (w tym wypadku od 150 tys. zł) także wykup netto, koszt ubezpieczenia na 3 lata, serwis i opony. Następnie policzono, ile – przy przyjętych założeniach – jaki będzie całkowity koszy wynajmu, a jaki leasingu (na 3 lata).

Przy przyjętych założeniach odczuwalny koszt najmu najtańszego w zestawieniu Hyundaia i30 był o ok. 13 proc. niższy od odczuwalnego kosztu leasingu. Jeszcze większa różnica (na korzyść wynajmu) została odnotowana w przypadku Forda Kugi. Dla Volvo XC 60 najem okazał się jednak o 2 proc. droższy od leasingu.

Przed podjęciem decyzji warto jednak dokładnie wszystko policzyć

To, że leasing stał się mniej opłacalny po wejściu w życie nowych przepisów, jest bezdyskusyjne. Nie oznacza to jednak, że wynajem w każdym przypadku będzie lepszym rozwiązaniem. Przed podjęciem decyzji warto zatem wszystko przeliczyć – i zastanowić się, która opcja lepiej zaspokoi nasze potrzeby.